Piesi na Wrocławskiej będą bezpieczniejsi

Piesi na Wrocławskiej będą bezpieczniejsi
fot. UM Legnica Zmiany organizacji ruchu na ul. Wrocławskiej, na odcinku od skrzyżowania z Gwiezdną do Sikorskiego, były tematem spotkania prezydenta z przedstawicielami środowisk taksówkarskich, MPK oraz szefami dróg i zarządzania ruchem.
istotne.pl 0 inwestycja, um legnica, miasto legnica

Reklama

Podstawą planowania nowych rozwiązań jest opracowana koncepcja zmian wraz z analizą źródeł zagrożeń. W latach 2012-2015 doszło w tym rejonie do 20 wypadków z udziałem przechodniów. Chodzi głównie o zdarzenia na przejściach dla pieszych. Najwięcej takich wypadków miało miejsce na skrzyżowaniu Wrocławskiej z Gwiezdną (7) i w okolicy trzeciej bramy Cmentarza Komunalnego (5).

– To już kolejne moje konsultacje z doświadczonymi użytkownikami miejskich dróg na temat najlepszych rozwiązań zapewniających bezpieczeństwo – mówił Tadeusz Krzakowski. – Chcę znać państwa fachową opinię, zanim podejmiemy decyzje o zmianach organizacji ruchu. W tym konkretnym przypadku przyczyną dramatów osób pieszych jest w moim przekonaniu karygodne łamanie przez kierowców przepisów ograniczających prędkość – podkreślił prezydent. – Jednak, wprowadzając zmiany, musimy brać pod uwagę tempo i płynność ruchu pojazdów, przepustowość skrzyżowań i ruch autobusów MPK.

Przygotowany projekt zmian zawiera takie propozycje jak: doświetlenie przejść dla pieszych, ustawienie znaków D-6 z odblaskową obwolutą, nowe azyle dla pieszych, kolorowe oznakowanie poziome pasów i piktogramy na jezdni. Uczestnicy spotkania postulowali np. wprowadzenie sygnalizacji świetlnej przy trzeciej bramie cmentarnej, wycięcie krzewów utrudniających widoczność i wyposażenie skrzyżowań w urządzenia wzbudzające zielone światło przez pieszych.

Rozmawiano również o budowie zatoki autobusowej między bramami cmentarza, planowanej przebudowie skrzyżowania ul Wrocławskiej ze Spokojną oraz zmianach w organizacji ruchu na innych skrzyżowaniach.

Prezydent Krzakowski podziękował uczestnikom za bardzo konstruktywne spotkanie, a do środowisk taksówkarskich zaapelował, by świadcząc swe usługi gościom naszego miasta, byli ambasadorami Legnicy.

UM Legnica/ii

Reklama