„Zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach”. Nowe informacje o tablicy pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej

„Zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach”. Nowe informacje o tablicy pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej
fot. GA W czasie styczniowej sesji Rady Miasta Bolesławiec do tematu wrócił radny klubu Forum Eugeniusz Jabłoński, pomysłodawca inicjatywy.
istotne.pl 0 sesja rm, tablica smoleńska, eugeniusz jabłoński

Reklama

O tym, że będzie tablica upamiętniająca ofiary katastrofy smoleńskiej, informowaliśmy już pod koniec grudnia ub.r. Temat powrócił na styczniowym posiedzeniu Rady Miasta. Głos zabrał radny klubu Forum i pomysłodawca budowy tablicy Eugeniusz Jabłoński, który poinformował rajców, że Gmina Miejska ma już zgodę wojewódzkiego konserwatora zabytków, a także podał numer konta, na które można wpłacać pieniądze na ten cel.

Radny przeczytał też list otwarty komitetu społecznego w sprawie budowy tablicy pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej. W dokumencie czytamy m.in.

Wykonanie tablicy jest naszym patriotycznym obowiązkiem oraz hołdem oddanym tym, którzy zginęli w niewyjaśnionych okolicznościach [...]

Jest naszą powinnością dbanie o pamięć tych, którzy nie wrócili do Ojczyzny, tych, którzy zginęli z dala od Niej podczas wykonywania państwowych obowiązków.

Niech ta tablica, ufundowana przez mieszkańców Bolesławca, przypomina przyszłym pokoleniom o tym wielkim polskim dramacie narodowym, o ludziach tak bardzo zasłużonych dla Rzeczypospolitej Polskiej

Pragniemy tym samym historycznej prawdy o przyczynach katastrofy, prawdy uwolnionej od kłamstw i przemilczeń [podkreślenie – „ii”].

Pod listem, podkreślił E. Jabłoński, podpisało się 36 osób, a patronat nad inicjatywą objęli honorowi obywatele Bolesławca: Janina Bany-Kozłowska, ks. Edward Bober, Jan Filipek, Zbigniew Razik i Ryszard Tomczyk.

Radny poprosił również o wsparcie budowy tablicy. Dodał, że sam przekazał już na ten cel połowę swojej diety.

Możesz wesprzeć inicjatywę E. Jabłońskiego

Wystarczy dokonać przelewu na konto: 77 1020 2137 0000 9502 0177 7549, w tytule wpisując: „Darowizna na budowę tablicy pamięci ofiar katastrofy smoleńskiej”.

Tablica ma kosztować 30–40 tys. zł. Do tematu wrócimy.

Wizualizacja tablicyWizualizacja tablicyfot. ii

Reklama