Wymiana oleju silnikowego

Olej silnikowy
fot. whitepress.pl Wymiana oleju to zajęcie, które z powodzeniem możemy wykonać w zaciszu swojego podwórka, bez pomocy mechanika czy kogoś pracującego w branży.
istotne.pl 0 auto, olej, miasto legnica

Reklama

Jak często wymieniać olej?

Olej powinien być wymieniany według wytycznych producenta, jednak w praktyce wygląda to tak, że mało kto wymienia go przed przejechaniem 20 000 kilometra. Chodź prawidłowo nie powinniśmy czekać z jego wymianą do czasu przejechania więcej niż 15 000 kilometrów, a jeżeli jeździmy mniejsze dystanse powinniśmy pamiętać o jego wymianie minimum raz do roku.

Jaki olej wybrać?

Kupując olej powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na jego klasę i rodzaj. Najprościej jest zastosować się do rekomendacji producenta samochodu, którym jeździmy. Jeżeli już podejmiemy decyzję o zakupieniu oleju innego producenta, najlepiej korzystać z jednego rodzaju oleju i nie zmieniać go co roku na olej innej marki. Pamiętaj, aby sprawdzić ile oleju potrzebujesz, aby nie zabrakło go przy operacji wymiany. Zawsze lepiej kupić większe opakowanie na ewentualne dolewki.

Wymiana oleju

Samochód podczas wymiany powinien stać na płaskiej powierzchni, najlepiej wykonać tę czynność w garażu, a jeżeli mamy do dyspozycji garaż lub pomieszczenie z kanałem, tym bardziej możemy być zadowoleni. Przed wymianą dobrze jest delikatne rozgrzanie silnika, co pozwoli na szybsze wyciekanie starego płynu.

Po rozgrzaniu należy wyłączyć silnik i przygotować miskę sporych rozmiarów do której spłynie przepracowany olej. Należy go podłożyć pod miskę olejową w okolicy śruby spustowej. Pamiętaj aby podczas odkręcania korka dociskać go do miski olejowej, aby zapobiec wyciekom. Dopiero jak będziemy mieli pewność, że jest całkowicie odkręcony możemy go szybkim ruchem usunąć. Bądźcie także ostrożni, ponieważ olej może zacząć wyciekać pod różnym kątem.

Kiedy cały olej spłynie miskę podkładamy pod filtr oleju. Pamiętaj, że wraz z filtrem należy usunąć starą uszczelkę. Ze starego filtra wylewamy resztki oleju do miski, a miejsce jego zamocowania dokładnie oczyszczamy. Przed włożeniem nowego (oczywiście dobrze dobranego filtra) nawilżamy jego uszczelkę małą ilością niezanieczyszczonego oleju. Po tym wszystkim mocujemy nowy filtr, tak aby go nie uszkodzić. Następnie oczyszczamy korek i spust i wkręcamy śrubę.

Kolejnym krokiem jest wlanie nowego oleju przez otwór w górnej części silnika. Pamiętaj aby nie wlewać za jednym razem całego płynu, ale około 3/4 planowanej ilości. Teraz przyszedł czas na sprawdzenie jego poziomu oczyszczonym bagnetem, jeżeli widzimy braki, dolewamy po trochu, aż bagnet wskaże prawidłowy poziom.

Po tym wszystkim odpalamy silnik i pozwalamy mu popracować kilka minut na wolnych obrotach. Po tym czasie ponownie sprawdzamy poziom oleju, może się okazać, że jego poziom spadnie, w takim przypadku należy dolać żądaną ilość. Na koniec nie zapomnij upewnić się, że pod samochodem nie ma żadnych wycieków.

Reklama