Gimnazjaliści o samobójstwie: "Bo nie chcę być sam..."

Gimnazjaliści o samobójstwie:
fot. MZ W bolesławieckim Gimnazjum Samorządowym nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir realizowano projekt „Ja i ludzki świat wokół mnie”. Jego finałem był mocny spektakl i pokaz filmu poruszające tematy samobójstwa, samotności i odrzucenia.
istotne.pl forum, teatr, ewa ołenicz-bernacka, maria subik

Gmina Miejska Bolesławiec i Gimnazjum Samorządowe nr 2 realizuje w ramach szkolnego programu profilaktyki projekt „Ja i ludzki świat wokół mnie.” Projekt zwyciężył w otwartym konkursie ofert z rządowego programu na lata 2014-2016 „Bezpieczna i przyjazna szkoła”, mającego na celu zwiększenie skuteczności działań wychowawczych i profilaktycznych na rzecz bezpieczeństwa i tworzenia przyjaznego środowiska w szkołach i placówkach województwa dolnośląskiego w 2015 roku.

Spektakl Spektakl "Bo nie chcę być sam..."fot. MZ

Program „ja i ludzki świat wokół mnie” to kilkufazowe warsztaty, które mają za zadanie uczyć komunikacji, szacunku, rozwiązywania konfliktów oraz integracji W gimnazjum specjaliści stworzyli, a nauczyciele i uczniowie wdrożyli kodeks dobrych praktyk komunikacyjnych. Każdy z etapów programu jest akcentowany tematycznym spektaklem przygotowanym przez uczniów i nauczycieli. W zeszłym roku uczniowie GS nr 2 wystąpili w spektaklu profilaktycznym „Trudna sztuka, czyli rzecz o komunikacji” w reżyserii Ewy Ołenicz-Bernackiej. W tym roku nauczycielka z uczniami przygotowali bardzo mocny spektakl pod tytułem „Bo nie chcę być sam…” poruszający m.in. temat samobójstwa.

Uczniowie zrealizowali też film profilaktyczny „Sen” poruszający równie trudną problematykę samookaleczeń, samotności, miłości i odrzucenia. To tematy wybrane przez uczniów. W rolach głównych zagrali: Klaudia Warężak, Zuzanna Lewandowska, Wiktoria Sobczyszyn, Piotr Komada, Paweł Grześków. W pozostałych rolach: Katarzyna Chlebowicz, Katarzyna Kędzierska, Roksana Wojtasińska, Ilona Palec, Milena Kobak, Natalia Rapa, Adrianna Rutkowska, Marcelina Skalna, Julia Śliwińska, Roksana Borcz, Grzegorz Jankowski, Urszula Ilczyna, Katarzyna Wierzejska, Ewa Chrobot, Sylwia Dworzecka, Agnieszka Sekuła, Robert Bieliński i inni.