Seniorzy zapraszają na Kaziukowy kiermasz

Plakat
fot. UM Zgorzelec Śpiew, taniec, kaziukowe serca z piernika i wiele innych atrakcji. Piątego marca zgorzeleccy seniorzy zapraszają na Kaziukowy kiermasz w domu kultury.
istotne.pl 0 miasto zgorzelec

Reklama

Zgorzeleccy seniorzy już od kilku lat organizują inspirowane wileńskimi Kaziukami zabawy. Dotychczas odbywały się one w Miejskim Klubie Seniora, jako bazujące na starej, kresowej tradycji, imieniny Kazimierza i Kazimiery. W tym roku, we współpracy z domem kultury i zgorzeleckim urzędem miasta, seniorzy po raz pierwszy zorganizują je w mniej kameralnej formie – inspirowanego Kaziukami kiermaszu wielkanocnego. Wśród atrakcji przygotowywanych na tę okazję będą występy artystyczne na folkową nutę oraz stoiska z wyrobami rękodzielniczymi i oryginalnym jedzeniem, pyszny żurek i prezentacje stowarzyszeń, organizacji, grup partnerstwa lokalnego, gospodarstw agroturystycznych i ekologicznych działających w okolicach Zgorzelca. Dodatkowym pretekstem do zawitania pod zieloną kopułę zgorzeleckiego MDK będą warsztaty dla dzieci, podczas których najmłodsi będą mogli samodzielnie przygotować wielkanocne ozdoby.

Kaziuki

Zwyczaj organizowania rozśpiewanych i roztańczonych Kaziuków nawiązuje do odpustowych jarmarków odbywających się w Wilnie 4 marca, w Dniu Świętego Kazimierza. Ta stara, licząca już ponad czterysta lat tradycja, jest wciąż żywa, a Kaziukowe jarmarki odbywają się nie tylko w Wilnie, ale także w innych miastach Litwy i poza jej granicami. Od niedawna organizowane są również w Polsce, najczęściej z inicjatywy byłych mieszkańców Wilna lub ich potomków.

Czy wiecie, że…?

Zanim w Polsce nastała moda na importowane anglosaskie walentynki, rolę święta zakochanych z powodzeniem pełniły na Kresach właśnie wileńskie Kaziuki! Sprzedawane podczas jarmarku piernikowe serca, zdobione lukrem i napisami, a czasami nawet całkiem pokaźną dawką lukrowanej poezji, chętnie kupowano na podarunki dla osób szczególnie sercu bliskich.
Będzie je można kupić także podczas zgorzeleckiego kiermaszu!

Kaziuki. Kiermasz wielkanocny – sobota 5 marca, godz. 12.00–18.00, Miejski Dom Kultury w Zgorzelcu, ul. Parkowa 1.

UM Zgorzelec/ii

Reklama