Jutro odsłonięcie pomnika Zesłańcom Sybiru

Jutro odsłonięcie pomnika Zesłańcom Sybiru
fot. UM Legnica W czwartek (17 września), w 76 rocznicę agresji Związku Radzieckiego na Polskę, odbędzie się uroczystość odsłonięcia pomnika Zesłańcom Sybiru.
istotne.pl 0 pomnik, um legnica, miasto legnica

Monument wzniesiony na nowym placu Sybiraków upamiętnia gehennę naszych rodaków, będzie jednocześnie lekcją historii dla współczesnych i potomnych.

Uroczystości rozpoczną się o godzinie 11.00 mszą św. w intencji Sybiraków i ich rodzin, którą kościele św. Trójcy celebrować będzie biskup legnicki Zbigniew Kiernikowski. Stamtąd nastąpi przemarsz na miejsce uroczystości. Kolumnę oraz liczne poczty sztandarowe na plac Sybiraków poprowadzi Orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu oraz kompania honorowa 10 Brygady Kawalerii Pancernej im. generała Stanisława Maczka w Świętoszowie.

W samo południe, w asyście warty honorowej i kompanii reprezentacyjnej, odbędzie się uroczyste odsłonięcie pomnika. Obecni będą m.in. przedstawiciele władz państwowych i samorządowych oraz fundatorów, hierarchowie Kościołów różnych wyznań, środowiska sybirackie i kombatanckie, młodzież, mieszkańcy Legnicy.

Po poświęceniu pomnika odbędzie się apel pamięci zgodnie z ceremoniałem wojskowym. Uroczystość zakończy składanie wieńców, kwiatów i odmarsz kompanii honorowej.

Pomnik „Zesłańcom Sybiru” zaprojektowany został przez znanego legnickiego artystę Grzegorza Niemyjskiego, absolwenta i wykładowcę wrocławskiej Akademii Sztuk Pięknych. Na monument, który upamiętnia ofiary „nieludzkiej ziemi”, składają się granitowa instalacja odtwarzająca kamienne torowisko oraz wznoszące się za nim kamienne głazy – symbol wywózki Polaków na Syberię.

Ostatni blok kompozycji zaopatrzony został w inskrypcję: Pamięci Polskich Zesłańców Sybiru w latach 1940-1956 w hołdzie dla ich męczeństwa oraz wierności ideałom wolności i niepodległości – Legniczanie. Całość kompozycji zamyka płyta z brązu z płaskorzeźbionym orłem, umieszczona na odwrocie bloku.

Koszt przebudowy ul. Wrocławskiej, budowy placu Sybiraków i pomnika Zesłańcom Sybiru to ponad 2 mln zł. Fundacja Polska Miedź przyznała darowiznę w kwocie 250 tys. zł z przeznaczeniem na dofinansowanie budowy pomnika.

UM Legnica/ii