Wystawa szkła z Huty Josephine w Muzeum

Wystawa szkła z Huty Josephine w Muzeum
fot. Muzeum Ceramiki W budynku Działu Ceramiki przy ul. Mickiewicza można oglądać nową wystawę czasową zatytułowaną „Huta Josephine w Szklarskiej Porębie na Śląsku w 1 połowie XX wieku” ze zbiorów Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze.
istotne.pl muzeum ceramiki

Prezentowane na wystawie wyroby szklane pochodzą z dawnej wzorcowni huty i wraz z innymi obiektami trafiły do kolekcji szkła artystycznego Muzeum Karkonoskiego w Jeleniej Górze w dwóch przekazach w 1967 i 1995 roku. W ten sposób jeleniogórska kolekcja szkła została powiększona o 1500 obiektów z czołowej śląskiej huty szkła.

Wystawa Huty Szkła w Szlarskiej PorębieWystawa Huty Szkła w Szlarskiej Porębiefot. Muzem Ceramiki
Wystawa Huty Szkła w Szlarskiej PorębieWystawa Huty Szkła w Szlarskiej Porębiefot. Muzem Ceramiki
Wystawa Huty Szkła w Szlarskiej PorębieWystawa Huty Szkła w Szlarskiej Porębiefot. Muzem Ceramiki

Zaprezentowana na ekspozycji kolekcja szkieł to wysokiej jakości obiekty użytkowe, zaprojektowane przez czołowych artystów, współpracujących z manufakturą w Szklarskiej Porębie, wykonanych z wysokoołowiowego szkła kryształowego. Ukazują one całe spektrum możliwości technologicznych huty oraz umiejętności warsztatowych zatrudnionych w niej pracowników. Bogactwo i różnorodność wyrobów Josephiny ujawnia się od form historyzujących, takich jak kolekcja szkieł „Cypern” – inspirowanych naczyniami rzymskimi czy szkłami typu „Jodhpur’ – nawiązującymi w formie i dekoracji do cynowych naczyń wyrabianych w dzielnicy Indii. Wyczuleni na europejskie tendencje w dziedzinie rzemiosła i sztuki projektanci huty już około roku 1900 proponowali szkła dekorowane w duchu secesyjnym, co najlepiej uwidacznia się w subtelnych, roślinnych ornamentach pokrywających kieliszki i remery. Huta Josephine starała się odpowiadać na gusta szerokiego grona odbiorców, wobec czego obok klasycznych, eleganckich form, zdobionych całym repertuarem szlifów i motywami grawerowanymi znaleźć można także nowoczesne wzory naczyń malowanych lub barwnych, o prostych, świetnych formach podkreślonych ciekawą dekoracją, utrzymanych w stylistyce ArtDeco.

Wystawę będzie można zwiedzać do końca października 2015 r. w godzinach pracy Działu Ceramiki.

(Informacja przygotowana na podstawie materiałów przekazanych przez Muzeum Karkonoskie w Jeleniej Górze)