Olga Tokarczuk odbierze Nagrodę Mostu

Olga Tokarczuk
fot. SylwiaBurzyńska/Wikimedia Commons W piątek 4 grudnia pisarka Olga Tokarczuk odbierze Międzynarodową Nagrodę Mostu Europa-Miasta Zgorzelec/Görlitz.
istotne.pl 0 olga tokarczuk, miasto zgorzelec

Reklama

Dzień później (5 grudnia) Laureatka odwiedzi zgorzelecki dom kultury, gdzie spotka się z publicznością i opowie o sobie, swoich inspiracjach i motywach twórczości.

Wzorem ostatnich lat uroczysta wieczorna gala wręczenia Nagrody Mostu odbędzie się w Teatrze im. Gerharta Hauptmanna w Görlitz 4 grudnia (piątek) o godzinie 19.00. Uroczystość ma charakter zamknięty, ale tradycyjnie już dla mieszkańców Zgorzelca i Görlitz, którzy chcieliby wziąć udział w tym wyjątkowym wydarzeniu, przygotowano pulę bezpłatnych wejściówek. Można je odbierać w kasie Muzeum Przyrodniczego przy Marienplatz już od najbliższego czwartku 26 listopada, w godzinach pracy placówki, tj. od wtorku do piątku, w godzinach od 10.00 do 17.00, a w sobotę i niedzielę – w godzinach od 10.00 do 18.00. Zainteresowani powinni pamiętać, że liczba bezpłatnych wejściówek jest ograniczona.

A już następnego dnia, w sobotę 5 grudnia, o godzinie 10.30, w sali konferencyjnej zgorzeleckiego domu kultury, odbędzie otwarte spotkanie z Laureatką, na które serdecznie zapraszają burmistrz Zgorzelca i przewodniczący kapituły nagrody. Poprowadzi je Maria Kret, starsza kustoszka Miejskiej Biblioteki Publicznej w Zgorzelcu i moderatorka spotkań Dyskusyjnego Klubu Książki, która podczas rozmowy z Olgą Tokarczuk postara się przybliżyć nam jej twórczość, inspiracje i poglądy.

A przypomnijmy, że tegoroczna laureatka Nagrody Mostu to jedna z najpopularniejszych i najbardziej utytułowanych polskich autorek, która w tym roku za swoją najnowszą powieść „Księgi Jakubowe” otrzymała Nagrodę Literacką Nike. Odbierając tę prestiżową nagrodę, Tokarczuk, która aż sześciokrotnie gościła w gronie finalistów tego wyróżnienia, a w 2008 roku otrzymała statuetkę Nike za powieść „Bieguni”, powiedziała:

Po siedmiu latach od 2008 r., gdy dostałam Nike za powieść „Bieguni”, wracam na tę scenę z książką, która w jakimś sensie jest do tamtej podobna. Opowiada o innych biegunach szukających swojego miejsca w świecie wrogim, pełnym przemocy. Akcja dzieje się 250 lat temu, ale opowiada o współczesnym świecie. Mimo że pisałam tę książkę od siedmiu lat, teraz stała się wyjątkowo aktualna. Można ją czytać jako metaforę tego, co dzieje się dziś u bram Europy. Przypomina nam, jak trudny jest proces asymilacji, przegryzania się. Ale też mówi, że nie ma społeczeństw czystych etnicznie, nie ma narodów o oddzielnych genach, a to, co łączy, to kultura, wspólnota i solidarność.

W wypowiedzi tej mieści się wszystko to, co leży u podstaw naszej, dwunarodowej nagrody. Potwierdzeniem niech będzie uzasadnienie Kapituły Nagrody, która w twórczości pisarki dostrzegła wiele ważnych dla nas, Dolnoślązaków, aspektów:

Olga Tokarczuk w swoich powieściach, esejach i krótkich formach literackich buduje mosty literackie między ludźmi, kulturami i pokoleniami, zwłaszcza mieszkańcami pogranicza trzech krajów: Polski, Niemiec i Czech. Od dzieciństwa związana z pograniczem, z wrażliwością patrzy w przeszłość, również tę polsko-czesko-niemiecką, i z dużym wyczuciem podejmuje trudne emocjonalnie tematy. W ten sposób tworzy mosty empatii między ludźmi.

Siłą języka pisarskiego połączoną z delikatną empatią i narracyjną błyskotliwością przywraca literacki głos wielonarodowemu i wielokulturowemu Dolnemu Śląskowi jako zapomnianemu obszarowi kulturowemu i nadaje mu nowe intelektualne korzenie. Swoją pisarską twórczością tworzy miejsce dla różnych egzystencjalnych i historycznych doświadczeń, przekazując głębokie, humanistyczne przesłanie.

Twórczość Olgi Tokarczuk poszerza spojrzenie na nową literaturę Europy Środkowej i Wschodniej, stając się mocnym środkiem komunikacji między ludźmi różnych narodowości w Europie. Kapituła widzi w niej jedną z najważniejszych budowniczych mostów literatury w sercu i z serca Europy.

Podobnie jak w poprzednich latach, przy okazji spotkania Miejska Biblioteka Publiczna zorganizuje stoisko, na którym będzie można nabywać książki laureatki.

Renata Burdosz, samodzielne stanowisko ds. współpracy z mediami Urzędu Miasta Zgorzelec/ii

Reklama