23 Śląski Pułk Artylerii: Wręczenie broni elewom

23 Śląski Pułk Artylerii: Wręczenie broni elewom
fot. kpt. Remigiusz Kwieciński 7 września br. w 23 Pułku Artylerii odbyło się wręczenie broni nowo wcielonym żołnierzom służby przygotowawczej do Narodowych Sił Rezerwowych.
istotne.pl wojsko, 23śpa, nsr

Uroczysta zbiórka rozpoczęła się meldunkiem złożonym dowódcy pułku pułkownikowi Pawłowi Świtalskiemu przez szefa sztabu podpułkownika Sławomira Kulę.

Po podniesieniu flagi RP i odegraniu hymnu państwowego głos zabrał dowódca bolesławieckich artylerzystów. Zwracając się do czterystu elewów służby przygotowawczej po zaledwie kilku dniach spędzonych w koszarach, podkreślił rolę i znaczenie służby wojskowej w zapewnieniu bezpieczeństwa narodowego, a także zadania szkoleniowe zaplanowane w najbliższym okresie dla żołnierzy służby przygotowawczej. Odnosząc się do aktu wręczenia broni – atrybutu żołnierza, zwrócił uwagę na jej symbolikę:

Otrzymanie przez Was broni to nie tylko dopełnienie żołnierskiego wyposażenia. Broń stanowi symbol waleczności, żołnierskiej dyscypliny, męstwa i bezpieczeństwa. Pamiętajcie o tym w czasie całej służby wojskowej i dbajcie o nią z należytym szacunkiem, przestrzegając zasad bezpieczeństwa podczas szkolenia.

Dokonując symbolicznego aktu wręczenia broni oraz książeczek wojskowych reprezentantom trzech kompanii szkolnych, dowódca pułku pogratulował im wyróżnienia, życząc jednocześnie sukcesów w szkoleniu i wytrwałości w zdobywaniu wiedzy. Dla uczczenia tej symbolicznej chwili uhonorował żołnierzy pamiątkowymi „coinami”.

Po odegraniu „Pieśni Reprezentacyjnej Wojska Polskiego” i odprowadzeniu kompanii honorowej pododdziały przystąpiły do szkolenia programowego. Pozostali żołnierze otrzymali broń z rąk dowódców kompanii podczas zbiórek przeprowadzonych w pododdziałach szkolnych.

kpt. Remigiusz Kwieciński