Dożynki gminy Bolesławiec w Żeliszowie

Dożynki gminy Bolesławiec w Żeliszowie
fot. Krzysztof Gwizdała Tak jak przez całe lato, podczas dożynek było upalnie. Nie przeszkodziło to w dobrej zabawie i wyrażeniu wdzięczności za to, co spłodziła ziemia spalona słońcem.

Największe w gminie Bolesławiec uroczystości dożynkowe zorganizowała wieś Żeliszów. Wójt Gminy Andrzej Dutkowski w serdecznych słowach podziękował gospodarzom, że znaleźli czas i siły, by przyjąć wszystkich gości na uroczystości święta plonów.

– Dożynki to nie tylko tradycja, to również zaznaczenie przywiązania do ziemi – mówił Andrzej Dutkowski. – To ona nas karmi swoimi owocami. Symbolami wdzięczności są dożynkowe wieńce i bochny chleba z tegorocznego zboża, złożone w darze podczas mszy świętej. Tegoroczna lekka zima przyśpieszyła prace w polu, ale lato przyniosło upały i wiedzieliśmy, znacznie wcześniej, że plony będą słabe. Sytuacja jest dramatyczna. Dziękuję księżom za głębokie słowa homilii i mieszkańcom Żeliszowa, że nas tu przyjęli. Doceniam to, że pełni chęci przygotowali dzisiejsze uroczystości – dziękował wójt.

W Żeliszowie goszczono przedstawicieli senatu i sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, województwa, powiatu, gminy i miasta Bolesławiec. W uroczystościach uczestniczyli m.in. senator Jan Michalski, posłanka Zofia Czernow, Stanisław Huskowski wiceminister Administracji i Cyfryzacji, marszałek Cezary Przybylski, Leszek Grela prezes Dolnośląskiej Izby Rolniczej, starosta Dariusz Kwaśniewski, prezydent Piotr Roman oraz księża Andrzej Kryłowski i dr Stanisław Kusik dziekani dekanatów odprawiający dożynkową mszę. Starostą i Starościną dożynek byli: Elżbieta Potocka i Robert Krzyżanowski.

W bogatym programie święta widzowie obejrzeli poruszający spektakl słowno-muzyczny przygotowany przez ZPiT Ziemi Bolesławieckiej. Występy muzyczne oraz wiersze przygotowali uczniowie szkoły podstawowej w Żeliszowie. Było też wiele konkursów oraz wręczano nagrody za najpiękniejszą zagrodę, nagradzano zwycięzców w konkursie KRUS oraz wybierano najpiękniejszy wieniec dożynkowy. Gwiazdą dożynek był zespół BOYS.