Co się wydarzyło na otwarciu 21. Święta Ceramiki

Co się wydarzyło na otwarciu 21. Święta Ceramiki
fot. G. Hanaf Podczas otwarcia największego miejskiego święta uhonorowano Janinę Bany-Kozłowską, osoby wspierające Solidarność odznaczono medalami i oddano klucze miasta… w ręce Bractwa.
istotne.pl święto ceramiki

Oficjalne otwarcie 21. Bolesławieckiego Święta Ceramiki rozpoczęto na schodach Ratusza. Bardzo podniosłe i wzruszające chwile przeżyła Janina Bany-Kozłowska, która została honorową obywatelka miasta i pięknie dziękowała swoim kolegom z Zakładów Ceramicznych Bolesławiec, władzom samorządowym, miasta, gminy i powiatu, artystom i wszystkim tym, którzy tworzą nasze miasto i starają się, by piękniało.

Odcisk dłoni głównej projektantki w Zakładach i wybitnej polskiej artystki zostanie umieszczony w bolesławieckiej alei sławy, co najbardziej ucieszyło Karola Stasika, prezesa Z.C. Bolesławiec.

Podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki chwaliła włodarza miasta Piotra Romana za ogromne osiągnięcia w rozwoju Bolesławca. – Wiem, że niektóre miasta rozwijają się świetnie jak Bolesławiec, a niektóre rozwijają się mniej świetnie To duża zasługa tego, kto zarządza miastem i tego jak to robi – powiedziała Ilona Antoniszyn-Klik.

Święto rozpoczęto przekazaniem kluczy do miasta i mimo wcześniejszych zapowiedzi nie otrzymała ich bezpośrednio Janina Bany-Kozłowska. Bractwo Ceramiczne nie dało sobie odebrać honoru władaniem miastem podczas Dni Ceramiki. Dopiero po chwili Paweł Zwierz dał klucz projektantce, ale bardzo długo trzymał go w swych rękach.