Koloniści z Bośni w bolesławieckich stempelkach

Koloniści z Bośni w bolesławieckich stempelkach
fot. Powiat Zgorzelecki Delegacja z zaprzyjaźnionego Prnjavora w czasie Bolesławieckiego Święta Ceramiki spotkała się z władzami Powiatu Bolesławieckiego i dziećmi z Bośni, które właśnie przebywają na koloniach zorganizowanych przez Powiat oraz Młodzieżowy Dom Kultury.

Burmistrz Prnjavora Siniša Gatarić wyraził radość z faktu międzynarodowej integracji polskiej i bośniackiej młodzieży. Pierwszą część piątkowej wizyty zaplanowano w pracowniach MDK, czyli w miejscach codziennej twórczej aktywności naszych kolonistów.

W ramach projektu plastycznego, którego celem było stworzenie kreacji na paradę ceramiczną pod okiem instruktorek Katarzyny Sas i Barbary Bednarowicz, uczestnicy półkolonii bośniacko-polskiej tworzyli maski i stroje z papieru.

Po tych zmaganiach wszyscy zostali zaproszeni do sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Bolesławcu na zasłużony słodki poczęstunek. W czasie spotkania burmistrz Prnjavora, wicestarosta Marian Haniszewski oraz etatowy członek Zarządu Powiatu Stanisław Chwojnicki życzyli dzieciom udanych wakacji i zachowania najlepszych wspomnień z pobytu w Polsce.

Dzień później – w trakcie parady ceramicznej – zobaczyliśmy efekt pracy młodych Polaków z Bośni i ich miejscowych przyjaciół. Wspólnie przez wiele dni tworzyli oni niecodzienne stroje z charakterystycznymi stempelkami bolesławieckiej ceramiki w pracowniach MDK.

Wykorzystali również bałkańskie motywy w kolorowym transparencie, który otwierał ich pochód w paradzie. Dodali do tego bośniackie pieśni i powstał klimatyczny spektakl uliczny.

Projekt „Nasza Bośnia – język polski łączy narody i pokolenia” jest zadaniem wspieranym również przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Uwaga

Młodzież z Bośni przebywająca na koloniach w Bolesławcu oraz ich miejscowi przyjaciele zapraszają na spektakl wieńczący projekt polsko-bośniackich kolonii. Przedstawienie odbędzie się w piątek 28 sierpnia w Teatrze Starym przy ul. Teatralnej w Bolesławcu. Początek o 18:00. Wstęp wolny.

Powiat Bolesławiecki/ii