Wyrzuć z walizki uprzedzenia – spotkanie w ZSOiZ z Grażyną Hanaf

Grażyna Hanaf w ZSOiZ
fot. istotne.pl Pisarka spotkała się z uczennicami z klas hotelarskiej i organizacji reklamy. Podczas prezentacji swojej powieści mówiła o tolerancji i braku uprzedzeń. To potrzebne cechy w zwiedzaniu świata, pisaniu oraz w pracy związanej z turystyką i reklamą.
istotne.pl 0 grażyna hanaf, zsoiz bolesławiec

Reklama

Pisarka, dziennikarka i pilotka wycieczek odwiedziła kolejny raz zaprzyjaźnioną placówkę na zaproszenie uczennic i nauczycielek Anety Antczak i Sylwii Czernatowicz. Podczas spotkania w Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych prezentowała swoje powieści „Joachim” i „Joachim Zemsta”, których akcja toczy się w Bolesławcu. Opowiadała również o tym, w jaki sposób bezpiecznie podróżować po świecie i jak ważne jest w dzisiejszych czasach pozbywanie się uprzedzeń oraz szkodliwych stereotypów.

– Kiedy ktoś mnie pyta, co zabrać w podróż, to oprócz wygodnych ubrań i sprawdzonych butów zawsze powtarzam, by zabrał życzliwość do innych ludzi, otwartość na nieznane i obce oraz dużo tolerancji – powiedziała na spotkaniu Grażyna Hanaf. – Zdecydowanie zalecam wyrzucenie z walizki wszelkich uprzedzeń, stereotypów i fobii, które przeszkadzają w podróży, czyniąc ją nieznośną, a nawet niebezpieczną. Jeśli do Francji wyjedziemy z przekonaniem, że Francuzi są nieprzychylni obcokrajowcom i zadzierają nosa, a do Maroka ze strachem przed muzułmanami, spotkamy się dokładnie z tym, czego oczekujemy. Obserwując moich turystów, często zauważam, jak inaczej odbierają wycieczki ludzie otwarci, a jak ci przestraszeni i pełni uprzedzeń. Dwoje turystów jest na tej samej wycieczce i jeden jest pełen zachwytów i radości, że tak wiele doświadczył i zwiedził, a drugi jedynie burczy, że nic mu się nie podobało i wydał pieniądze na darmo. Kraj ten sam, pogoda identyczna, oboje zwiedzili to samo, a odczucia mają zupełnie inne. To, co mamy w głowie, bardzo rzutuje na postrzeganie świata – dodała pisarka.

Dlatego Grażyna Hanaf tak często i głośno mówi o potrzebie akceptowania osób odmiennych, tych umieszczanych poza społecznymi normami, takich, których chętnie by się wykluczyło, bo nie pasują do idealnego obrazka rodziny, społeczeństwa, czy innej wspólnoty. Pisarka dlatego bohaterem swoich powieści uczyniła nastoletniego chłopaka, który twierdzi, że jest gejem. Chciała skonfrontować czytelnika z jego własnymi uprzedzeniami oraz pozwolić, by czytelnik polubił, a nawet zrozumiał tak inną od niego postać.

Powieściowy Joachim do Bolesławca przyjeżdża na wakacje, by w naszym mieście odkryć, że polubić i zrozumieć samego siebie jest trudniej, niż przyznać się otwarcie do swojej orientacji, czego chłopak dokonał wcześniej. W Bolesławcu też czeka na niego wielkie odkrycie: ludzie, którzy akceptują go ludzie dokładnie takim, jaki jest. Wszyscy łakniemy akceptacji, ale często to niezaspokojona potrzeba, szczególnie w okresie dojrzewania.

Mimo tematyki gejowskiej Grażyna Hanaf nie spotkała się w rzeczywistości z najmniejszym nawet przejawem niechęci podczas prezentowania powieści na licznych spotkaniach, co świadczy o tym, że Polacy są otwarci na inność, tylko trzeba ich z nią oswajać łagodnie, dużo tłumacząc.

– Owszem, w internecie pojawiają się wpisy nieżyczliwych anonimów, ale niezbyt często – mówi Hanaf. – W realu spotkały mnie jedynie słowa uznania i same serdeczne reakcje. Powieść się podoba, przypomina ludziom młodzieńcze lata, czas wakacji, miejsca, gdzie są kochani i akceptowani, rodzinne strony. Uważam, że Polacy są tolerancyjni, bo takie mam doświadczenia z moimi czytelnikami – twierdzi pisarka.

Grażyna Hanaf na spotkaniu z Zespole Szkół Ogólnokształcących i ZawodowychGrażyna Hanaf na spotkaniu z Zespole Szkół Ogólnokształcących i Zawodowychfot. Krzysztof Gwizdała

Różnorodna działalność biblioteki ZSOiZ w Bolesławcu

Spotkanie z Grażyną Hanaf odbyło się w bibliotece szkolnej Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu. Biblioteka aktywnie włączyła się w realizację zadania na rok szkolny 2015-2016 określony Rokiem Otwartej Szkoły.

W związku z tym zrealizowano w bibliotece wiele ciekawych wydarzeń m.in. lekcje otwarte w ramach ogólnopolskiej kampanii wydawnictwa „Operon” oraz takie akcje jak Narodowe Czytanie „Lalki”, Międzynarodowy Dzień Pisarzy, Tolkien Reading Day, czy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Zorganizowano również spotkania autorskie z Józefą Witas, właścicielką księgarni „Agora” i pisarzami Tomaszem Biedrzyckim oraz Michałem Rusinkiem.

W grudniu 2015 rok została utworzona strona Biblioteki Szkolnej oraz fanpage na Facebooku. Strona w ciągu 131 dni istnienia została wyświetlona 14 tys. razy, co stanowi 107 wyświetleń dziennie, profil na google plus został wyświetlony aż 91 tys., 695 wyświetleń dziennie, co daje całkiem niezłe wyniki jak na tak krótki okres. Zachęcamy do odwiedzin strony.

Pełna oferta ZSOIZ jest dostępna na stronie szkoły. Poniżej prezentujemy dwa profile.

Klasa technik hotelarstwa
Nauka w tym zawodzie zapewnia: praktyki zawodowe w firmie symulacyjnej oraz renomowanych hotelach i biurach podróży w całej Polsce i za granicą, poznanie atrakcji turystycznych naszego kraju i Europy oraz zdobycie nowych kwalifikacji, możliwość kontynuowania nauki na wyższych uczelniach. W Rankingu Egzaminów Zawodowych Perspektywy 2016 w rozbiciu na zawody technik hotelarstwa zajął 7 miejsce.

Technik organizacji reklamy
Uczniowie na tym kierunku kształcą umiejętności plastyczne, poczucie estetyki i wyobraźni przestrzennej, łatwość nawiązywania kontaktów oraz prowadzenie negocjacji, umiejętność współpracy z profesjonalistami oraz tworzenie wizualnych środków reklamy.

Uczniowie wszystkich klas mają możliwość ugruntowania swojej wiedzy podczas praktyk zagranicznych w ramach unijnych projektów Erasmus Plus oraz Power.

Reklama