Zapraszamy na nocne zwiedzanie Muzeum

Zapraszamy na nocne zwiedzanie Muzeum
fot. Muzeum Ceramiki Muzeum Ceramiki po raz kolejny włączyło się w ogólnopolską akcję Noc Muzeów, która w tym roku przypada na sobotę, 14 maja.
istotne.pl 0 muzeum ceramiki, noc muzeów

Tego dnia zarówno w Dziale Historii Miasta przy ul. Kutuzowa 14, jak i w Dziale Ceramiki przy ul. Mickiewicza 13 na zwiedzających w godzinach popołudniowych i wieczornych będzie czekał szereg atrakcji, a zwiedzanie będzie możliwe od godz. 12.00 do godz. 24.00.

Dział Historii Miasta – otwarcie wystawy „Skąd przybyliśmy? Bolesławieccy osadnicy w latach 40. i 50. XX wieku”

Bolesławieccy osadnicy w latach 40. i 50. XX wieku” wraz z działaniami towarzyszącymi. Wystawa ma na celu przedstawienie obrazu powojennego Bolesławca – miasta, w którym splotły się losy ludzi, przybyłych z różnych stron świata – m.in. z terenów byłej Jugosławii, Kresów Wschodnich, Syberii, Francji, Centralnej Polski i innych miejsc. Zamiarem organizatorów jest pokazanie charakterystyki poszczególnych grup, przybliżenie odmienność zwyczajów i tradycji przywiezionych z poszczególnych części Europy i zaprezentowanie procesu ich adaptacji do nowego miejsca i realiów. Na ekspozycji pokazane zostaną zarówno przywiezione ze sobą oryginalne przedmioty codziennego użytku, narzędzia, elementy wyposażenia wnętrz i strojów, jak i dokumenty oraz archiwalne fotografie. Niewątpliwą atrakcją będzie też makieta wagonu, jakim przyjechała większość bolesławieckich reemigrantów.

Wystawę uzupełnią prezentacje multimedialne ze wspomnieniami przedstawicieli przybyłych grup ludności oraz filmy. Towarzyszyć jej będzie bezpłatny katalog. Ekspozycja przygotowywana jest we współpracy z członkami Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Stowarzyszenia Reemigrantów z Bośni, ich Potomków oraz Przyjaciół, bolesławieckim Kołem Związku Sybiraków, grupą reemigrantów z Francji, Gimnazjum Samorządowym nr 2 im. Polaków Zesłanych na Sybir, Skansenikiem Tomisław, Muzeum Łużyckim w Zgorzelcu oraz wieloma osobami prywatnymi, które wypożyczyły dokumenty, fotografie i eksponaty.

Otwarciu wystawy towarzyszyć będzie cykl działań o tematyce związanej z osiedleniami.

  • 18.00 wernisaż wystawy „Skąd przybyliśmy? Bolesławieccy osadnicy w latach 40. i 50. XX wieku”
  • 18.30 „Wieczór wspomnień” – spotkania z bolesławieckimi reemigrantami z terenów Kresów, Syberii, Francji, dawnej Jugosławii
  • 20.00 degustacja tradycyjnych potraw z Bośni, Kresów i Francji
  • 20.30 spotkanie z bolesławianami, biorącymi udział w porządkowaniu cmentarzy polskich na Kresach w ramach akcji „Mogiłę pradziada ocal od zapomnienia”

Dla najmłodszych oraz tych starszych w czasie Nocy Muzeów zaplanowano konkursy z nagrodami. Dodatkową atrakcją będzie także możliwość obejrzenia przez zwiedzających historycznych dokumentów, które na początku roku zostały odnalezione w wieży bolesławieckiego ratusza.

Dział Ceramiki – warsztaty i wystawa „Podróż do Japonii. Ze zbiorów Muzeum Manggha”

Wystawa jest zaproszeniem do poznania tajemniczej, egzotycznej, bogatej kultury Japonii. Przygotowana przez Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, prezentuje cenny fragment wyjątkowej kolekcji krakowskiej placówki. Na ekspozycji będzie można zobaczyć m.in. „białą porcelanę” – hakuji, ceramikę bizen i wykonany tą techniką hanaire – wazon na kwiaty używany podczas ceremonii herbacianej, czy ceramikę tworzoną metodą yōhen, również stosowaną do ceremonii herbacianej chadō. Dziełom ceramicznym towarzyszyć będą fotografie Ze’eva Aleksandrowicza z podróży do Japonii w 1934 roku, rysunki „japońskie” Andrzeja Wajdy, a także szablony farbiarskie katagami, drzeworyty ukiyo-e Hiroshige i rekwizyty teatralne.

Prezentacji wystawy towarzyszyć będą warsztaty, przybliżające różne aspekty kultury Dalekiego Wschodu

  • 17.00 i 19.00 warsztaty origami – sztuki ozdobnego składania kompozycji z kartek papieru, znanej w Japonii już od VII wieku, dzisiaj popularnej na całym świecie; efektem końcowym są figurki o najróżniejszych kształtach, przypominające zwierzęta, rośliny, pudełka lub inne przedmioty z otaczającego świata
  • 18.00 i 21.30 warsztaty kaligrafii japońskiej – kreślenia znaków graficznych kanji, używanych do zapisu słów przez Japończyków od VI w. n. e.; uczestnicy warsztatów będą mogli nauczyć się kreślić pędzelkiem podstawowe znaki pisma japońskiego i poznać podstawy tego języka
  • 20.00 degustacja potraw kuchni Dalekiego Wschodu – uczestnicy będą mieli możliwość poznać smaki popularnych potraw azjatyckich
  • 20.30 warsztaty furoshiki – tradycyjnej japońskiej sztuki ozdobnego pakowania prezentów i przedmiotów w kwadratowe chusty różnych rozmiarów, wykonane z różnych rodzajów tkanin

Ponadto w czasie Nocy Muzeów publikacje własne wydane przez Muzeum Ceramiki będzie można nabyć z 30% rabatem. Serdecznie zapraszamy!