52. Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski w Bolesławcu

52. Międzynarodowy Plener Ceramiczno-Rzeźbiarski w Bolesławcu
fot. Krzysztof Gwizdała W Bolesławcu, w dniach 18 sierpnia - 10 września będziemy gościć 14 ceramików-rzeźbiarzy z Węgier, Turcji, Stanów Zjednoczonych, Tajwanu, Ukrainy, Polski, Czech oraz Chile, którzy wezmą udział w 52. Międzynarodowym Plenerze Ceramiczno – Rzeźbiarskim.
istotne.pl mpcr, bok - mcc

Przez trzy tygodnie artyści będą tworzyć w trzech bolesławieckich firmach: Zakładach Ceramicznych „BOLESŁAWIEC” Sp. z o.o., „Ceramice Artystycznej” Spółdzielni Rękodzieła Artystycznego oraz Fabryce Naczyń Kamionkowych „Manufaktura” Sp. J. Smoleński & Zwierz. Ponadto dodatkowymi miejscami pracy będą: Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki i Garncarnia na Widoku. Komisarzem pleneru po raz czwarty został Mateusz Grobelny.

Artyści wezmą udział w największej imprezie promującej nasze miasto, jakim jest Bolesławieckie Święto Ceramiki. Podczas wydarzenia odbędą się dwie wystawy związane z plenerem. Na pierwszej z nich zaprezentujemy rzeźby otrzymane od zakwalifikowanych do pleneru artystów, druga wystawa poplenerowa, będzie składała się z prac, które powstały w ubiegłym roku podczas 51. edycji pleneru.

Uczestnikami 52. Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno – Rzeźbiarskiego w Bolesławcu są: Pálma Babos/Węgry, Pinar Baklan Önal/Turcja, Peggy Bjerkan/USA, Chia-Yun Liu/Tajwan, Artem Dmytrenko/Ukraina, Piotr Flądro/Polska, Władysław Garnik/Polska, Mateusz Grobelny/Polska -Komisarz Pleneru, Adriana Grochal/Polska, Kazimierz Kalkowski/Polska, Monika Patuszyńska/Polska, Šárka Radová/Czechy, Keka Ruiz-Tagle/Chile oraz Craig Usher/USA.

Międzynarodowy plener w Bolesławcu jest prestiżowym wydarzeniem nie tylko na mapie kulturalnej Polski, ale i świata. Jest również, jedynym w Polsce plenerem ceramicznym odbywającym się nieprzerwanie od ponad pół wieku. Skutecznie promuje dorobek wybitnych artystów ceramików – rzeźbiarzy z kraju i z zagranicy. Organizatorem Międzynarodowego Pleneru Ceramiczno – Rzeźbiarskiego w Bolesławcu jest Bolesławiecki Ośrodek Kultury – Międzynarodowe Centrum Ceramiki oraz Gmina Miejska Bolesławiec. Patronat medialny nad 52. edycją wydarzenia objęło czasopismo Szkło i Ceramika - dwumiesięcznik popularnonaukowy.

BOK-MCC stopka do wiadomościBOK-MCC stopka do wiadomościfot. BOK-MCC