UM Jelenia Góra: Migracja ludności jest faktem

Migracja
fot. freeimages.com (Michal Zacharzewski) Migracja, której tak bardzo się obawiamy i której skutki prezentowane są niekiedy w bardzo mrocznych barwach, w jeleniogórskiej rzeczywistości jest procesem, który trwa od lat – mówią magistraccy urzędnicy.
istotne.pl 0 um jelenia góra, uchodźcy, miasto jelenia góra

Reklama

I dodają: – W ubiegłym roku w Jeleniej Górze pojawiło się na pobyt czasowy 104 obcokrajowców, z czego 14 osiedliło się na stałe. Przez 6 miesięcy tego roku przybyło 101 osób, z tego sześć na pobyt stały.

Rzeczywiście, zgodnie z przypuszczeniami najwięcej w minionych latach było Ukraińców, którzy w każdym z tych okresów stanowili ok. 40% grupy przybyszy, ale do Jeleniej Góry przyjechali też i Rosjanie (9 osób) i Amerykanie (4 osoby), nie wspominając o przedstawicielach innych nacji.

– Obawy ludzi, którzy są niespokojni w obliczu nowej fali migracji z Południa, są zrozumiałe, bo to jest inny kierunek przyjazdów i inne powody oraz uwarunkowania, niemniej skala lęków (w świetle informacji o migrantach, którzy już są w Jeleniej Górze) wydaje się zbyt wielka – podkreślają urzędnicy.

UM Jelenia Góra/ii

Reklama