Będzie pociąg do Warszawy staraniem Komitetu Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych

Będzie pociąg do Warszawy staraniem Komitetu Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych
fot. freeimages.com (fcl1971) Sukcesem zakończyły się starania Komitetu Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych oraz Euroregionu Nysa i Urzędu Miasta Bolesławiec w sprawie przywrócenia bezpośredniego połączenia kolejowego na Magistrali Zgorzeleckiej z Warszawą.
istotne.pl pkp, pociąg, warszawa

PKP Intercity w końcu – po sześciu latach przerwy – ugięło się pod żądaniami Komitetu oraz samorządów i uruchomi od 13 grudnia 2015 r. pociąg Express Intercity „Łużyce” relacji Zgorzelec Miasto – Warszawa Wschodnia.

O to połączenie Komitet starał się od ponad sześciu lat, z różnym skutkiem. Jedynym utrudnieniem, jakie czeka mieszkańców Zgorzelca, jest problem związany z brakiem trakcji elektrycznej na odcinku Zgorzelec – Węgliniec, co jest powodem uruchomienia na tym odcinku autobusowej komunikacji zastępczej.

Pasażerowie na stacji Zgorzelec Miasto będą mogli wsiąść w autobus i przesiąść się do wagonów pociągu na stacji Węgliniec. Pociąg w stronę Warszawy wyjedzie ze Zgorzelca po godzinie 6:00, a w drodze powrotnej zamelduje się koło godziny 21:00. Do Warszawy będzie kursował codziennie, oprócz sobót, a w drogę z Warszawy wyruszy codziennie – oprócz piątków.

–To nie koniec starań o przywrócenie połączeń kolejowych na linii Wrocław – Zgorzelec – zapowiada Grzegorz Oleś, prezes Komitetu Obrony Dolnośląskich Linii Kolejowych. – Komitet wznowi starania o połączenie Zgorzelca z Przemyślem przez Kraków i Trójmiastem przez Poznań. Będziemy dążyć również do tego, aby pociąg do Warszawy kursował bez żadnych ograniczeń czasowych również w piątki z Warszawy i w soboty ze Zgorzelca.

Grzegorz Oleś/ii