Prawdziwi wnuczkowie ostrzegali seniorów przed oszustami

Przedstawienie
fot. KPP Lubin Policjanci, w ramach programu profilaktycznego „Kochana Babciu, Najdroższy Dziadku”, przeprowadzili kolejne spotkanie, w czasie którego uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 5 w Lubinie zaprezentowali występ artystyczny skierowany do seniorów.
istotne.pl 0 policja, oszustwo, teatr, miasto lubin

Reklama

Funkcjonariusze z lubińskiej Komendy Powiatowej Policji zorganizowali spotkanie w Domu Dziennego Pobytu „Senior” w Lubinie. W jego trakcie uczniowie z „piątki” zaprezentowali występ artystyczny pod hasłem „Babciu, Dziadku, nie daj się oszukać”.

Pierwsze działania profilaktyczne skierowane do naszych seniorów w ramach tego projektu odbyły się 10 marca w Centrum Kultury Muza w Lubinie. Występy uczniów oglądał wtedy aktor Stanisław Górka, znany z serialu „Plebania”. Policjanci spotykali się też z dziećmi w ich placówkach, nagrywając materiał filmowy, który został przekazany Komendzie Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Celem kampanii jest przede wszystkim uwrażliwienie społeczeństwa na sytuacje, w których osoby starsze stają się ofiarami przestępstwa. Jest to wielotorowy projekt kierowany do różnych odbiorców:

  • młodego pokolenia (dzieci, wnuków), które nie powinno pozostawiać starszych osób samym sobie
  • pracowników banków, którzy powinni zwracać uwagę na wypłaty dużych kwot przez osoby w podeszłym wieku
  • pracowników pomocy, którzy interweniowaliby w sytuacjach, kiedy osoby starsze nie mają kontaktu z rodziną czy najbliższymi
  • duchownych, którzy w kontakcie z osobami starszymi (także podczas nabożeństw) informowaliby o zagrożeniach
  • osób starszych – w celu zwiększenia świadomości seniorów nt. zagrożeń oraz sposobów ich unikania.

Zwykle pod pretekstem udzielenia nagłej pomocy sprawcy wykorzystują bezradność i osamotnienie starszych osób. Sprawcy działają bardzo przebiegle, zmieniając i modyfikując podstępne metody. Z wnuczka na syna czy policjanta – forma się zmienia, metoda zostaje ta sama: przekazanie gotówki obcej osobie w dobrej wierze, że pomaga się osobom najbliższym.

– Dziękujemy wszystkim uczniom i pedagogom za ogromne zaangażowanie i piękne pomysły w tak szczytnym celu. Pomagajmy i nie zostawiajmy naszych babć i dziadków samym sobie – apelują lubińscy mundurowi.

W czasie spotkania uczestnicy otrzymali naklejki na telefon i ulotki, które ostrzegają przed oszustwami.

KPP Lubin/ii

Reklama