Uwaga! Barszcz Sosnowskiego przy Starzyńskiego w Bolesławcu

Uwaga! Barszcz Sosnowskiego przy Starzyńskiego w Bolesławcu
fot. SM Bolesławiec Należy unikać bezpośredniego kontaktu z tą rośliną. W razie konieczności należy chronić skórę, ubierając się szczelnie, najlepiej w strój z materiałów syntetycznych, wodoodpornych oraz długie rękawice. Chronić należy także oczy.
istotne.pl barszcz sosnowskiego, sm bolesławiec

23 lipca na tych łamach ostrzegaliśmy przed barszczem Sosnowskiego, która wytwarza parzącą substancję, która może powodować zapalenie skóry oraz błon śluzowych, powstawanie pęcherzy i trudno gojących się ran. Parzące działanie nasila się w czasie słonecznej pogody, wysokiej temperatury i dużej wilgotności powietrza. Szczególnie podatne są dzieci i osoby cierpiące na alergie. Objawy obrażeń mogą pojawić się do 24–48 godzin od bezpośredniego lub pośredniego kontaktu z barszczami.

25 lipca dyżurny Straży Miejskiej w Bolesławcu otrzymał telefoniczne zgłoszenie, że przy ul. Starzyńskiego (okolice sklepu Dino) znajduje się roślina, która może być tzw. barszczem Sosnowskiego. Pracownik Wojewódzkiego Laboratorium Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa stwierdził, że tak właśnie jest. Ustalono, że zarządcą terenu jest Wojskowa Agencja Mieszkaniowa, którą niezwłocznie poinformowano o stwierdzonym niebezpieczeństwie. Funkcjonariusze Straży Miejskiej w Bolesławcu zabezpieczyli teren.

Aktualizacja

Roślina została usunięta.

DUW/SM Bolesławiec/ii