Policja apeluje: Zanim wyjedziesz na wakacje, pomyśl o swoim pupilu

Policja apeluje: Zanim wyjedziesz na wakacje, pomyśl o swoim pupilu
fot. freeimages.com (Matteo Canessa) Lato to czas wyjazdów i odpoczynku, a jednocześnie najgorszy okres dla zwierząt, które właśnie w letnich miesiącach są najczęściej porzucane i krzywdzone.
istotne.pl policja, zwierzęta

Policjanci każdego roku w okresie wakacyjnym zwracają uwagę na zjawisko porzucania zwierząt, najczęściej psów i kotów. Dzieje się tak najczęściej z powodu nieprzemyślanej decyzji o posiadaniu zwierzęcia, braku wiedzy o tym, jak należy się nim opiekować oraz jakie obowiązki są z tym związane.

Często, niestety, zwierzęta kupuje się komuś w prezencie. Osoba obdarowana, gdy zwierzę zaczyna sprawiać kłopoty, najczęściej pozbywa się go. Właśnie w wakacje domowe zwierzęta stają się prawdziwym utrapieniem, kiedy okazuje się, że na letni wypoczynek nie możemy zabrać psa czy kota. Bardzo często właściciel, który nie może lub też nie stara się nawet znaleźć opieki, wywozi swojego dotychczasowego pupila i porzuca go.

Policja przypomina, że porzucenie zwierzęcia przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje, jest prawnie uznane za znęcanie się nad zwierzęciem.

Jeżeli widzimy, że ktoś porzucił zwierzę, wyjechał i pozostawił je bez opieki, zwierzę zostało przywiązane do drzewa, błąka się, wygląda na zagubione, a także inne przypadki, kiedy zwierzęciu dzieje się krzywda, zawiadommy policję, straż miejską czy inne służby.

KWP Lublin/ii