Które ubezpieczenia komunikacyjne są istotne? Które niezbędne?

Które ubezpieczenia komunikacyjne są istotne? Które niezbędne?
fot. MZ Nie wszyscy wiedzą, że poruszając się samochodem ponoszą odpowiedzialność za to, co może się wydarzyć na drodze. Właściciel samochodu dodatkowo narażony jest na straty finansowe związane z uszkodzeniem lub kradzieżą auta.
istotne.pl auto, ubezpieczenie, oc, ac

Przed przykrymi konsekwencjami finansowymi takich zdarzeń chronią ubezpieczenia komunikacyjne.

Obecnie rynek ubezpieczeń komunikacyjnych jest bardzo zróżnicowany. Oferty około 100 firm różnią się między sobą zakresem ochrony i ceną . Wielu kierowców nie wie nawet które ubezpieczenia są zobowiązani kupić, a które są dobrowolne. Na dodatek firmy ubezpieczeniowe różnicują propozycje – i tak w jednej dostaniemy w pakiecie ochronę przed uszkodzeniami szyb samochodowych, a w innej auto zastępcze podczas naprawy. Laikowi trudno się w tym połapać. To co trzeba wiedzieć to to, że obowiązkowym ubezpieczeniem dla każdego kierowcy jest polisa OC. Inne ubezpieczenia takie jak Auto Casco nie są wymagane prawnie, chociaż oczywiście dobrze je mieć w razie uszkodzenia lub utraty samochodu.

Polisa OC

Polisa OC czyli od odpowiedzialności cywilnej to ubezpieczenie kierowcy gwarantujące wypłatę odszkodowania w przypadku kolizji, zderzenia lub potrącenia pieszego. Polisa OC jest ubezpieczeniem obowiązkowym dla każdej osoby poruszającej się samochodem. Ceny OC zależą od wielu czynników. Najważniejsze z nich to model, wiek i wielkość silnika pojazdu. Od kilku lat znaczny wpływ na wysokość ceny OC mają też wiek i doświadczenie kierowcy. Im młodszy kierowca tym wyższa jest cena za polisę. Warto wspomnieć, że mniej za OC płacą osoby wożące dzieci samochodem, a jeszcze mniej kierowcy, którzy dzięki bezszkodowej jeździe wypracowali sobie zniżki. Co ciekawe mniej za polisę OC zapłacą mieszkańcy małych miejscowości i wsi, ponieważ tam natężenie ruchu jest małe i w związku z tym niewielkie ryzyko wypadków.

Jak kupić najtaniej?

Polisę OC można kupić bezpośrednio w wybranej firmie ubezpieczeniowej lub za pośrednictwem agenta. Pamiętajmy jednak by nie przepłacić niepotrzebnie, gdyż ceny OC bardzo się od siebie różnią mimo takiego samego zakresu ubezpieczenia. Orientacyjnie możemy wejść na stronę gdzie wyliczymy najtańsze ubezpieczenie oc najtaniejuagenta.pl. Zamieszczony tam formularz należy uzupełnić danymi o kierowcy i samochodzie, następnie chwilę poczekać, aż program sprawdzi cenę polisy OC w ponad 20 różnych firmach. W rezultacie otrzymamy formularz, na którym widnieją nazwy firm, proponowana przez nie cena polisy OC oraz przyciski by zakupić polisę lub skontaktować się z agentem, który otrzyma nasze zgłoszenie i pomoże w zakupie polisy. Agent oddzwania w ciągu 20 minut. Sprawdź również jakie są inne niezbędne ubezpieczenia komunikacyjne.

tekst zlecony