Zbiornik „Leśny Potok” chroni przed podtopieniami

Zbiornik „Leśny Potok” chroni przed podtopieniami
fot. Krzysztof Gwizdała Po ostatnich, obfitych opadach deszczu woda zapełniła zbiornik i nie doszło do zalania nieruchomości m.in. przy ulicy Willowej.
istotne.pl zbiornik retencyjny, leśny potok

W ubiegłym tygodniu Bolesławiec kilkakrotnie nawiedziły silne burze z opadami deszczu od 25 mm do 35 mm, lokalnie nawet do 50 mm. To pierwsze tak intensywne opady deszczu od czasu rewitalizacji zbiornika retencyjnego przy ul. Jeleniogórskiej, gromadzącego wody strumienia leśnego „Złoty Potok”. Jeszcze 17 czerwca woda wypełniła zbiornik po brzegi, zatrzymując deszczówkę z potoku i nie dopuszczając do zalania ulic w tym rejonie.

Warto przypomnieć, że prace przy odbudowie zbiornika retencyjnego na terenach powojskowych przy ul. Jeleniogórskiej zakończyły się w 2015 roku. Podczas prac modernizacyjnych na terenie obiektu wygospodarowana została również część rekreacyjna. Powstały kompleks funkcjonuje pod nazwą „Leśny potok”. - Zbiornik retencyjny przy ul. Jeleniogórskiej ma chronić przez podtopieniami w czasie ulewnego deszczu. Szczególne znaczenie ma przy tym zatrzymywanie wód opadowych – podkreśla prezydent Bolesławca Piotr Roman.

Już w okresie przedwojennym zbiornik był wykorzystywany jako miejsce rekreacji, pełnił także funkcję zbiornika retencyjnego gromadzącego wody strumienia leśnego „Złoty Potok” oraz regulował gospodarkę hydrologiczną kompleksu leśnego. W czasie II wojny światowej obiekt został częściowo zniszczony i użytkowany do końca lat 70-tych ubiegłego wieku przez wojsko. Dzięki rewitalizacji zbiornika wodnego w 2015 roku został odtworzony obiekt małej retencji, który porządkuje sytuację hydrologiczną i przeciwpowodziową w mieście.