Rasistowski incydent na meczu w Nowogrodźcu?

Rasistowski incydent na meczu w Nowogrodźcu?
fot. www.sxc.hu Na meczu piłkarskim Chrobrego Nowogrodziec z Victorią Ruszów zawodnik gospodarzy miał krzyknąć do rywala „wstawaj czarnuchu”.
istotne.pl chrobry nowogrodziec, rasizm, andrzej kowal, victoria ruszów

Do naszej redakcji zwrócił się oburzony czytelnik. Czytelnik napisał o pewnym zdarzeniu do jakiego miało dojść podczas meczu Chrobrego Nowogrodziec z Victorią Ruszów. Mecz A-klasowych zespołów odbywał się 5 czerwca w Nowogrodźcu. Zdaniem oburzonego czytelnika w czasie spotkania miał miejsce rasistowski incydent wobec ciemnoskórego piłkarza Victorii Ruszów. W korespondencji napisał m.in.:

(…) W ostatnią niedzielę zawodnik Klubu Chrobrego Nowogrodziec krzyczał do leżącego ciemnoskórego zawodnika wstawaj czarnuchu. Wszyscy to słyszeli i oprócz wzorowego zachowania trenera drużyny przeciwnej nikt nawet nie zareagował, ani sędzia, ani nikt ze sztabu Chrobrego. To nie był pierwszy przypadek gdzie podczas meczu, w obecności publiczności, także dzieci zawodnicy innej karnacji są poniżani i obrażani przez drużynę Chrobrego zarządzaną przez Pana Strażnika Miejskiego (...)

Skontaktowaliśmy się w tej sprawie z Prezesem Chrobrego Nowogrodziec - Edwardem Widuchem. Prezes przyznał, że był na tym meczu ale nic takiego nie słyszał i nic nie wie o incydencie opisywanym przez czytelnika. Stwierdził także, że nikt mu nie zgłaszał, że coś takiego miało miejsce. Ponadto prezes drużyny z Nowogrodźca zaznaczył, że rozmawiał po meczu z prezesem i kierownikiem drużyny Victorii i że wszyscy rozeszli się po meczu w pokojowych nastrojach i bez żadnych żali do siebie.

Czy spotkałeś się z rasizmem na stadionach?
nie chodzę na mecze
44.71 % głosów: 38
tak
30.59 % głosów: 26
nie
24.71 % głosów: 21

Z kolei Andrzej Kowal – Prezes Okręgowego Związku Piłki Nożnej w Jeleniej Górze stwierdził, że jeżeli sędzia spotkania nie opisał takiego zachowania w sprawozdaniu pomeczowym (a wg czytelnika miało ono miejsce) wówczas taką sprawę można zgłosić na piśmie do Komisji Dyscyplinarnej OZPN Jelenia Góra. Wtedy zostanie wszczęte postępowanie w tej sprawie. Prezes OZPN zaznaczył, że nie toleruje takich zachowań, ale żeby wszcząć postępowanie muszą być na to jakieś dowody. Z informacji jakie udało nam się uzyskać w sprawozdaniu po meczu Chrobry Nowogrodziec – Victoria Ruszów sędzia nie odnotował rasistowskiego incydentu.

Czytelnik/ii