Nie wpadnij w pułapkę, czyli jak dobrze wybrać biuro rachunkowe

Kobieta i żarówka
fot. whitepress.pl Prowadzenie księgowości we własnym zakresie jest możliwe. Jednak potrzeba jest do tego odpowiednia wiedza, a także konieczność bycia na bieżąco z wszelkimi wprowadzanymi zmianami.
istotne.pl 0 pieniądze, biuro rachunkowe, miasto jelenia góra

Reklama

Wiele osób decyduje się na skorzystanie z pomocy, wybierając tanie biuro rachunkowe. Niskie koszty mogą jednak okazać się pułapką, z której ciężko się wydostać.

Chociaż jakość usług zwykle przekłada się na koszty, tanie biuro rachunkowe również może świadczyć usługi wysokiego standardu. Trzeba jednak kierować się przede wszystkim rozsądkiem, by wybór nie był przypadkowy. Tylko wtedy można będzie uniknąć rozczarowania.

Porównaj oferty

Pierwszym krokiem pozwalającym na wybór właściwego biura rachunkowego jest porównanie ofert. Taka analiza pozwoli wyeliminować te firmy księgowe, które z jakichś powodów nie spełniają oczekiwań, np. są zbyt drogie, nie mają doświadczenia, oferują okrojony zakres usług.

Poznaj opinie

W wyborze odpowiedniego biura rachunkowego istotną rolę mogą odgrywać opinie innych klientów. Warto do nich dotrzeć, gdyż jest to najpewniejsze i niezwykle cenne źródło informacji. Rekomendacje (jednak nie te publikowane na stronie internetowej biura rachunkowego) liczą się najbardziej, ponieważ dają obraz usług świadczonych przez firmę.

Jeżeli wśród opinii dominować będą te pozytywne, wówczas można zdecydować się na skorzystanie z oferty. Należy jednak przy tym pamiętać, że każdy przedsiębiorca ma inne oczekiwania i wymagania. Dlatego dobrze jest i ten aspekt wziąć pod uwagę, by uniknąć rozczarowania już na samym początku współpracy.

Doświadczenie w prowadzeniu księgowości

Jeśli chcesz uniknąć pułapki, zwróć uwagę na doświadczenie biura rachunkowego. Im dłużej działa na rynku, tym z pewnością jego większa renoma. Dodatkowym atutem może być fakt posiadania oddziałów na terenie całego kraju, w efekcie czego firma zyskuje miano ogólnopolskiego biura rachunkowego.

Pamiętaj, że biuro księgowe tworzą ludzie. Firma może być stosunkowo młoda, jednak zatrudniać najlepszych specjalistów z doświadczeniem. Dlatego warto zasięgnąć informacji o pracownikach - indywidualnych księgowych, którzy zajmują się rozliczaniem, itp.

Dostęp do dodatkowych usług

Jeśli tanie biuro księgowe oferuje klientom dostęp do dodatkowych usług, warto rozważyć taką opcję. Szczególnie, jeśli proponowane usługi faktycznie mogą okazać się przydatne w trakcie prowadzenia działalności gospodarczej.

Na co zwrócić uwagę w tym aspekcie?

  • Usługi doradcze z zakresu podatków czy porad prawnych.
  • Usługi finansowania firm, tj. analiza ofert kredytowych, analiza kont bankowych dających np. darmowy debet, porównanie lokat dla przedsiębiorców.
  • Usługi z zakresu optymalizacji podatkowej.
  • Pomoc w rejestrowaniu działalności - to świetna opcja dla początkujących przedsiębiorców.
  • Bezpłatne szkolenia i kursy pozwalające rozwijać przedsiębiorstwo.

Chcąc wybrać dobre biuro rachunkowe, nie należy brać pod uwagę wyłącznie ceny. Choć koszty są ważnym kryterium, nie powinny być czynnikiem decydującym. Znacznie większą rolę odgrywa doświadczenie czy zakres usług.

Reklama