Pożegnali żołnierzy wyjeżdżających na misję do Kosowa

Pożegnali żołnierzy wyjeżdżających na misję do Kosowa
fot. GA W uroczystości uczestniczył m.in. dowódca „Czarnej Dywizji” gen. dywizji Jarosław Mika.
istotne.pl 0 wojsko, 23śpa, misja

Reklama

W trakcie ceremonii pożegnania żołnierzy wyjeżdżających na misję do Kosowa, która miała miejsce w piątek 13 maja na pl. Piłsudskiego w Bolesławcu, głos zabrał dowódca 23 Śląskiego Pułku Artylerii płk Paweł Świtalski: – Zadanie sformowania i przygotowania sił kontyngentu w Kosowie przypadło Pułkowi po raz drugi. Kontyngent uzyskał – krótko mówiąc, nie chcę się chwalić – najwyższą możliwą ocenę. To świadczy o tym, że trud szkoleniowy nie został zaprzepaszczony. Szwedzki dyplomata, były sekretarz ONZ Dag Hammerskjöld wypowiedział pamiętne słowa: „Prowadzenie misji pokojowych nie jest zajęciem dla żołnierzy, ale tylko żołnierze potrafią to czynić”.

I dodał: – Żołnierze, chciałbym wam po raz kolejny podziękować za zaangażowanie, dyspozycyjność i trud szkoleniowy. Przed wami trudne i ważne wyzwanie: przez najbliższe miesiące będziecie wykonywać bardzo odpowiedzialne zadanie stabilizacyjne w jednym z najbardziej zapalnych punktów Europy. Wierzę głęboko, że dobrze je wykonacie.

– Nie przewidziałem tego, że 23 Pułk Artylerii, na bazie którego formowana jest kolejna zmiana polskiego kontyngentu wojskowego, i żołnierze innych jednostek wchodzących w skład tego kontyngentu tak podniosą poziom – podkreślił generał dywizji Jarosław Mika. – Żołnierze, pamiętajcie o jednym: nie ma bezpiecznej misji. Jedziecie wykonywać swoje zadania do kraju, który dopiero buduje swoją demokrację i tożsamość. Wy macie w tym pomóc. Życzę wam bardzo bezpiecznej i spokojnej misji. Ale uważajcie na każdym kroku. Wszyscy mają, panie pułkowniku Jarosławie Radzimierski, wrócić cali, zdrowi i szczęśliwi do kraju.

Błogosławieństwa żołnierzom-misjonarzom udzielił kapelan 23 PA ks. porucznik Paweł Antkiewicz. Uroczystość zakończyła defilada pododdziałów Pułku.

Pierwsi żołnierze zostaną skierowani w rejon misji już we wtorek.


Trzon kontyngentu, którego zadanie formowania i przygotowania otrzymał 23 Śląski Pułk Artylerii, stanowią żołnierze bolesławieckiej jednostki. Polskim kontyngentem KFOR dowodził będzie ppłk Jarosław Radzimierski, który w 23 Pułku Artylerii dowodzi dywizjonem artylerii samobieżnej.

W skład XXXIV zmiany PKW KFOR wchodzą także żołnierze z jednostek 11 DKPanc z Żagania, Jednostki Specjalnej Żandarmerii Wojskowej z Mińska Mazowieckiego, 1 Pomorskiej Brygady Logistycznej, Centrum Przygotowań do Misji Zagranicznych, Centralnej Grupy Działań Psychologicznych, 9 Warmińskiego Pułku Rozpoznawczego oraz innych jednostek i centrów Szkolenia. Kontyngent liczy 243 żołnierzy i pracowników wojska.

Reklama