Pancerni „orientaliści” na podium

fot. Sekcja WFiS 10BKPanc 6 medali, w tym 4 złote, złoty i brązowy krążek w sztafetach, a nade wszystko 1 miejsce w klasyfikacji drużynowej wywalczyli żołnierze 10 Brygady Kawalerii Pancernej w Mistrzostwach Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych nr 1 w Biegu na Orientację.
istotne.pl 0 wojsko, 10bkpanc, bieg na orientację

Tytuł Mistrza DGRSZ nr 1 w Biegu na Orientację został przez żołnierzy 10BKPanc obroniony, gdyż w ubiegłym roku również wywalczyli drużynowe złoto w tej dyscyplinie.

Zawody zorganizowane zostały w Przemyślu, a udział w nich wzięło 10 reprezentacji z jednostek wchodzących skład grupy nr 1.

Pierwszego dnia zawodnicy rywalizowali w dwóch biegach indywidualnych, co było sporym wyzwaniem nawet dla najbardziej zaprawionych biegaczy. – Teren był trudny, górzysty, pocięty jarami. W pierwszym biegu starałem się wykorzystać nabyte na treningach wskazówki, przekazane przez Pawła Golinowskiego, i z biegu byłem zadowolony. Natomiast do kolejnego biegu, po godzinnej przerwie, przystąpiłem z obawami, bo bieg miał być dłuższy i z większymi przewyższeniami – relacjonował starszy chorąży Krzysztof Malicki.

W kategorii do 35 lat zaciętą walkę o zwycięstwo stoczył szeregowy Michał Kalata z kandydatem do reprezentacji Polski szeregowym Mikołajem Dutkowskim z Czerwieńska. O tym, jak zacięty był to bój, świadczy przewaga niecałej minuty naszego zawodnika. Michał po raz kolejny udowodnił, że w górach jest bardzo groźny dla każdego przeciwnika.

Z kolei w kategorii 35–39 lat losy rywalizacji ważyły się pomiędzy trzema zawodnikami. W tej rywalizacji z bardzo dobrej strony pokazał się starszy kapral Dariusz Kwapiński, który do samego końca walczył o zwycięstwo, pokonując brązowego medalistę Mistrzostw Wojska z 2015 roku Rafała Walickiego z 17WBZ. Ostatecznie zwycięzcą tej kategorii został szeregowy Paweł Golinowski.

W pozostałych kategoriach, zgodnie z oczekiwaniami, zwycięzcami zostali: bardzo dobrze dysponowany podpułkownik Bogdan Rycerski w kategorii M-45 lat oraz jak zwykle niepokonany starszy chorąży Mariusz Plesiński w kategorii M-40.

Podczas zawodów w kategorii kobiet dużą niespodzianką było zajęcie 3 miejsca przez starszą szeregową Justynę Panaszek, która zdobyła swój pierwszy medal w rywalizacji na tym szczeblu.

Teren, który przygotowali organizatorzy, był bardzo wymagający fizycznie oraz technicznie. Dwa biegi rozgrywane w tak krótkim czasie wymagały przygotowania fizycznego (góry, głębokie jary, gęste runo), a co ważniejsze – psychicznego. Bieg, który wymaga ciągłej koncentracji i skupienia, jest bardzo wyczerpujący, jeden błąd może zniweczyć cały wysiłek.

– W drugim biegu trasa był tak trudna fizycznie, że mimo dobrego przygotowania do sezonu zmęczenie powodowało błędy techniczne. Biegałem po lesie 90 minut. Niektórzy spędzili w nim ponad 4 godziny. Jestem pełen uznania dla determinacji i woli walki wszystkich uczestników, którym udało się osiągnąć linię mety z kompletem punktów – podsumował starszy chorąży Mariusz Plesiński.

Klasyfikacja indywidualna Mistrzostw Dowództwa Generalnego RSZ 1 w Biegu na Orientację: