Nowoczesne systemy dla bezpieczeństwa mieszkańców

Nowoczesne systemy dla bezpieczeństwa mieszkańców
fot. UM Legnica W Urzędzie Miasta Legnicy odbyło się spotkanie poświęcone systemom ostrzegania mieszkańców i służb przed różnymi zagrożeniami.
istotne.pl 0 system, um legnica, miasto legnica

Reklama

Udział w nim wzięli wiceminister administracji i cyfryzacji Stanisław Huskowski, wojewoda dolnośląski Tomasz Smolarz i prezydent Legnicy Tadeusz Krzakowski.

Spotkanie zgromadziło kilkudziesięciu przedstawicieli powiatowych, miejskich i gminnych centrów zarządzania kryzysowego. Stanisław Huskowski zaprezentował powstały w ministerstwie Regionalny system ostrzegania.

– RSO działa już od trzech miesięcy – mówił wiceminister. – Informuje m.in. o zagrożeniach meteorologicznych, losowych, drogowych, infrastrukturalnych i epidemiologicznych, zagrażających życiu i zdrowiu mieszkańców. Korzysta z przekazów telewizyjnych (różne kanały telewizji publicznej), stron internetowych urzędów wojewódzkich oraz powszechnie dostępnych, bezpłatnych aplikacji na urządzenia mobilne. Wiceminister podkreślił, że do współpracy udało się włączyć wszystkich operatorów sieci komórkowych. Dzięki temu w przypadku szczególnie nagłych i niebezpiecznych zagrożeń możliwe będzie ostrzeganie esemesem mieszkańców określonego terenu. To pierwszy na świecie tak skonstruowany system ostrzegania.

Wojewoda Tomasz Smolarz i jego współpracownicy zaprezentowali istniejący już System ostrzegania, alarmowania i informowania województwa dolnośląskiego wraz z perspektywami jego rozwoju w nadchodzących latach. Powstał on kosztem ok. 3,5 mln zł. Będzie zintegrowany z systemem ministerialnym. Mieszkańcy regionu mogą korzystać z informacji o wszelkich zagrożeniach, wchodząc na Dolnośląski Portal Informacyjny.

Prezydent Tadeusz Krzakowski podkreślił ogromne znaczenie dla mieszkańców miasta esemesowego systemu ostrzegania i informowania, który w Legnicy działa już od blisko sześciu lat. Zapowiedział też popularyzację wśród legniczan korzystania z systemów zaprezentowanych na spotkaniu.

UM Legnica/ii

Reklama