Firany czy panele okienne?

Firany
fot. whitepress.pl Rynek firanek zalewa nas nie tylko potężną ilością materiałów i akcesoriów, ale i samych rozwiązań dekoracji okna. Do tradycyjnych firan dołączyły firanki panele okienne.
istotne.pl 0 dom, miasto jelenia góra

Reklama

Podpowiadamy, jakie są plusy i minusy obu pomysłów na aranżacje naszych okien.

Przyjmuje się, że firany tradycyjne stanowią rozwiązanie klasyczne, podczas gdy firany panele są raczej elementem nowoczesnego wystroju. Jest w tym ziarno prawdy, ale należy pamiętać, że obie dekoracje można zaaranżować tak, by pasowały do każdego rodzaju i stylu wnętrza.

Firany panele

Panele okienne świetnie sprawdzają się przede wszystkim w pokojach dziecięcych i tych mniejszych niż salon. Same w sobie są dość okazałe i raczej trudno znoszą towarzystwo dodatkowych elementów dekoracyjnych, takich jak na przykład zasłony. Dlatego wybierajmy firany panele, gdy zależy nam przede wszystkim na zakryciu samych okien, bez zahaczania o resztę ściany. Do wyboru mamy modele całkowicie gładkie i te bardzo wzorzyste. Pośród deseni znajdziemy mnóstwo nadruków stworzonych z myślą o pokoju małego chłopca lub dziewczynki. Pamiętajmy o tym, że choć – inaczej niż rolety czy żaluzje – firany panele okienne są elementem ruchomym, który możemy łatwo zdjąć, wymaga specjalistycznego podejścia do czyszczenia. Jako fragment wystroju kuchni lub łazienki może więc nastręczać problemy, tam bowiem dekoracja okienna narażana jest najbardziej na takie negatywne czynniki, jak wilgoć czy brud.

Firany tradycyjne

W powyższych pomieszczeniach idealnie za to sprawdzą się firany, choćby te w wersji mini, jak zazdrostki lub lambrekiny. Cienkie i delikatne firanki woalowe lub z organzy dobrze się piorą i bardzo szybko schną. Firany z zasady dodają wnętrzu przytulnego charakteru. Jeśli więc zależy nam na ociepleniu przestrzeni w zbyt dużym salonie lub pomieszczeniach utrzymanych w chłodnym, minimalistycznym stylu, firany będą znacznie lepszym wyborem niż panele okienne. Ten rodzaj dekoracji okiennej znakomicie znosi również wszelkiego rodzaju dodatki, a także upięcia czy draperie, tworząc niekiedy bardzo ciekawy, zupełnie odrębny element wystroju wnętrza.

Nowoczesne, modne i tanie firany do pokoju i salonu, firany dla dzieci, firany kuchenne – woalowe i żakardowe znajdziesz w sklepie internetowym https://firaneo.pl/firany

Reklama