23 Pułk Artylerii: wcielenie ochotników do służby przygotowawczej w ramach NSR

23 Pułk Artylerii: wcielenie ochotników do służby przygotowawczej w ramach NSR
fot. kpr. Arkadiusz Polewski 1 i 2 września 2015 roku do 23 Śląskiego Pułku Artylerii w Bolesławcu przyjęto czterystu ochotników, którzy odbędą służbę przygotowawczej w ramach Narodowych Sił Rezerwowych.
istotne.pl wojsko, 23śpa, nsr

Od wczesnych godzin porannych bolesławieckie koszary były przygotowane na przyjęcie ochotników, którzy z różnych regionów Polski stawili się, by rozpocząć „przygodę z wojskiem”, czteromiesięczne szkolenie przygotowawcze umożliwiające im zawarcie kontraktów do służby w ramach Narodowych Sił Rezerwowych. Aby jednak dotrzeć do swojego pododdziału i nowego miejsca zakwaterowania, musieli przejść procedurę wcielenia.

Po przekroczeniu biura przepustek i odnotowaniu obecności w punkcie ewidencji stawiennictwa kandydaci zjedli pierwszy żołnierski posiłek. Tuż po nim, w zorganizowanych grupach pod komendą funkcyjnych pododdziału, przeszli kolejne punkty przyjęcia do służby, między innymi stanowisko ewidencji personalnej, finansowe, psychoprofilaktyka i oficera wychowawczego. Po badaniach w punkcie medycznym i wizycie u fryzjera wszyscy zostali umundurowani i zakwaterowani w pododdziałach, które przez najbliższe cztery miesiące będą ich nowym domem.

W pierwszych dniach służby elewi zapoznają się z bazą szkoleniową i obiektami 23 Pułku Artylerii, regulaminami obowiązującymi w Siłach Zbrojnych RP, poznają prawa i obowiązki żołnierza, a także zostaną przeszkoleni w zakresie BHP i ochrony przeciwpożarowej. Po tym okresie rozpocznie się intensywne szkolenie, przygotowujące kandydatów do służby w NSR.

Fakt przybycia i ujęcia w ewidencji pułku odnotowano w rozkazie dziennym, nadając każdemu numer specjalności wojskowej oraz tytuł elewa.

Powołanie do służby odbyło się w ramach III turnusu kształcenia żołnierzy służby przygotowawczej na potrzeby korpusu szeregowych w 2015 roku, prowadzonego w Ośrodkach Szkolenia i wybranych jednostkach na terenie kraju. Spośród jednostek 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej zadanie to realizuje 23 Śląski Pułk Artylerii. Komendantem Ośrodka Szkolenia Służby Przygotowawczej w 23 PA został dowódca pułku.

Szkolenie realizowane jest na bazie batalionu szkolnego, którym dowodzi ppłk Tomasz Lisiecki, a funkcyjnych przygotowujących ochotników do służby w NSR tworzą doświadczeni żołnierze jednostek 11 Lubuskiej Dywizji Kawalerii Pancernej: 23 Śląskiego Pułku Artylerii, 10 Brygady Kawalerii Pancernej, 17 Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej i 4 Zielonogórskiego Pułku Przeciwlotniczego.

Szkolenie żołnierzy, które potrwa do 23 grudnia br., podzielono na dwa etapy. Pierwszym jest okres szkolenia podstawowego, trwający 3 miesiące. Po pozytywnym zweryfikowaniu elewi przechodzą do kolejnego etapu − miesięcznego szkolenia specjalistycznego, podczas którego będą zdobywali wiedzę niezbędną do realizacji zadań w swojej specjalności wojskowej. Zakończy się ono egzaminem. W tym czasie ochotnicy będą mogli składać wnioski do jednostek wojskowych o zawarcie kontraktu na wykonywanie obowiązków w ramach Narodowych Sił Rezerwowych.

kpt. Remigiusz Kwieciński