Młodzi Polacy z Bałkanów poznają Ojczyznę

Młodzi Polacy z Bałkanów poznają Ojczyznę
fot. Powiat Bolesławiecki „Nasza Bośnia – język polski łączy narody i pokolenia” – pod takim hasłem rozpoczęła się międzynarodowa półkolonia organizowana przez Powiat Bolesławiecki i MDK w Bolesławcu.
istotne.pl 0 kolonia, polonia, teatr stary, bośnia i hercegowina, mdk bolesławiec

Reklama

W projekcie uczestniczy 20 dzieci z terenów Bośni i Hercegowiny oraz 10 polskich. Podczas pierwszych, integracyjnych zajęć młodzi uczestnicy projektu malowali rysunki, a później opowiadali o sobie.

Zajęcia odbywały się w przyjaznej atmosferze. Tuż po samym przyjeździe młodzi goście z Bałkanów zwiedzali pracownie MDK i Teatr Stary. Wszyscy mają polskie korzenie. Ich rodziny mieszkają na terenie dzisiejszej Bośni i Hercegowiny, w gminach Prnjavor i Banja Luka.

Koncepcja wspólnego wypoczynku polonijnej młodzieży umożliwi integrację i poznanie Ojczyzny. To kolejny ważny gest ze strony władz powiatu wobec bośniackiej Polonii. Według danych szacunkowych prezesa Wspólnoty Obywateli Polskiego Pochodzenia w Tuzli, liczba Polaków w BiH sięga prawie tysiąca osób.

Do tej pory żadne formy wypoczynku dla młodych Polaków z okolic Prnjavora i Banja Luki w Bośni nie były w Polsce organizowane. Turnus potrwa 12 dni. Kolonie będą realizowane w dwóch formach: z zastosowaniem elementów obozu językowego i obozu artystycznego.

Zajęcia z języka polskiego zostaną przeprowadzone w postaci warsztatów teatralno-literackich, gier i zabaw językowych. Część artystyczna to warsztaty plastyczne i taneczne, w tym przede wszystkim tańce polskie. Ze wszystkich form skorzystają zarówno goście z Bośni, jak i polska młodzież.

W ramach zajęć z języka polskiego zorganizowane zostaną wycieczki edukacyjne do Wrocławia, Karpacza, pociągiem do Zgorzelca-Görlitz oraz wycieczki rowerowe na terenie powiatu bolesławieckiego.

Na zakończenie zajęć ze scenografii teatralnej dzieci i młodzież wezmą udział w Paradzie Ceramicznej organizowanej corocznie w ramach Dni Ceramiki jako grupa teatru ulicznego. Uwieńczeniem zajęć teatralno-literackich będzie wystawienie spektaklu dla mieszkańców powiatu 28 sierpnia w Teatrze Starym w Bolesławcu.

Powiat Bolesławiecki/ii

Reklama