Zapłacą ponad 5 tysięcy za palenie byle czym

Spalanie
fot. UM Legnica Nadal, mimo kontroli i nakładanych kar, z wielu kominów w legnickich domach wylatuje trujący dym. Mieszkańcy spalają bowiem szkodliwe dla środowiska materiały.
istotne.pl 0 sm legnica, miasto legnica

Reklama

Obecnie trwa drugi etap kompleksowej kontroli paliwa używanego do pieców w gospodarstwach domowych. Akcję prowadzą strażnicy miejscy wraz z inspektorami Wydziału Środowiska i Gospodarowania Odpadami Urzędu Miasta.

Jak informuje Straż Miejska, tylko we wtorek 9 lutego skontrolowano na osiedlu Poznańskim 33 posesje. Stwierdzono dziewięć nieprawidłowości. Kontrolerzy wystawili trzy mandaty karne, w sumie na 750 zł. W jednym przypadku sprawę skierowano do sądu, bo sprawca już po raz drugi został przyłapany na paleniu w piecu szkodliwymi materiałami i nie chciał przyjąć mandatu w wysokości 500 zł.

Przypomnijmy, że akcja sprawdzania paliwa w piecach rozpoczęła się pod koniec listopada minionego roku. Dotychczas przeprowadzono ponad 300 kontroli. W 40 przypadkach zakończyły się one mandatami na kwotę około 5000 zł, a w ponad 50 pouczeniem. Dwie sprawy trafiły do sądu.

Niestety, jak wykazują wyniki kontroli, w wielu gospodarstwach nadal w piecach spalane są materiały nielegalne i niebezpieczne dla zdrowia. Są to m.in. plastikowe opakowania, styropian, pocięte opony i bardzo dużo starych mebli. Taki sposób pozbywania się śmieci jest nielegalny i stanowi naruszenie przepisów ustawy o odpadach, która mówi, że termiczne przekształcanie odpadów prowadzi się wyłącznie w specjalistycznych spalarniach. Naruszenie tych zasad stanowi wykroczenie i zagrożone jest karą grzywny do 5 000 zł, gdy sprawa trafi do sądu.

Interwencje na temat spalania odpadów można zgłaszać pod numerem alarmowym Straży Miejskiej 986 lub 76 723 31 85.

UM Legnica/ii

Reklama