Duży spadek I LO w rankingu Perspektyw

Duży spadek I LO w rankingu Perspektyw
fot. B.org Rok temu liceum zajmowało 201 pozycję. Teraz spadło o 84 miejsca. Wysoko jest za to bolesławieckie Technikum Weterynaryjne.
istotne.pl edukacja, 1lo bolesławiec

Miesięcznik Perspektywy opublikował rankingi liceów i techników. W pierwszej pięćsetce liceów jest tylko jedna bolesławiecka szkoła. Mowa o I LO im. W. Broniewskiego. Liceum w zeszłym roku zajęło 201 pozycję. W tegorocznym rankingu zanotowało spadek o 84 miejsca i zajęło 285 pozycję (19 miejsce w województwie).

W rankingu techników są za to trzy szkoły. Na 192 miejscu (15 miejsce w województwie) Technikum Weterynaryjne w ZSHiU im. J. Kochanowskiego, na 211 miejscu (19 w województwie) Technikum nr 3 w ZSOiZ im. mjra H. Sucharskiego (w rozbiciu na zawody: technik ekonomista – 13 miejsce; technik hotelarstwa – 7 miejsce; technik obsługi turystycznej – 5 miejsce) i na 275 miejscu (21 w województwie) Technikum Logistyczne w ZSHiU im. J. Kochanowskiego.

Ranking liceów miesięcznika Perspektywy

Ranking techników miesięcznika Perspektywy

Wiesław Stefanik, dyrektor Zespołu Szkół Handlowych i Usługowych w Bolesławcu:

Jestem bardzo szczęśliwy. To nie pierwszy rok, w którym plasujemy się wysoko w tym rankingu. Zresztą w ubiegłym roku z egzaminów zawodowych mieliśmy najlepszy wynik wśród szkół powiatowych. To nie jest tak, że coś nam się udało. Aczkolwiek dostanie się do pierwszej 200 to duże wyzwanie i osiągnięcie. Jesteśmy z tego dumni. Chylę też czoło przed ciężką pracą nauczycieli.

Mamy patronaty wyższych uczelni, dzieci jeżdżą tam na wykłady. To ich pozytywnie stymuluje, rozbudza zmysł poznawczy. Są u nas w szkole działania i zajęcia dodatkowe. Panuje tu dobry i ciepły klimat, co potwierdzili i rodzice, i sami uczniowie.

To miejsce w rankingu to największa zasługa rodziców, dzieci i nauczycieli.

Laura Słocka-Przydróżna, dyrektorka Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych:

Radość jest ogromna. Pod względem zdawalności egzaminów zawodowych mamy 36 miejsce w Polsce, i to na kilkaset szkół. To znakomity wynik. Ale stoi za tym ciężka praca nauczycieli i uczniów, bez tego nie osiągnęlibyśmy takiego sukcesu.

Od wielu lat utrzymujemy się w pierwszej dziesiątce w województwie. Bardzo trudno jest poprawić ten wynik, zwłaszcza że konkurencja na Dolnym Śląsku jest ogromna. I za każdym razem egzaminy zdaje inna grupa młodzieży. Ale rzeczywiście, po raz kolejny jesteśmy w ścisłej czołówce w Polsce w niektórych zawodach: technik hotelarstwa i technik obsługi turystycznej. Do tego dołączył technik ekonomista z 13 miejscem w Polsce. To jest naprawdę niesamowity wynik. Tym bardziej że wszystkie szkoły, które znalazły się w czołówce tego zestawienia, mają 100-proc. zdawalność, a zatem chodzi tu już przede wszystkim o jakość kształcenia.

W województwie w zawodach technik hotelarstwa i technik ekonomista zajęliśmy drugie pozycje, w zawodzie technik obsługi turystycznej znaleźliśmy się na pierwszym miejscu. Są powody do zadowolenia. Gratulacje przede wszystkim dla uczniów, nauczycieli, rodziców i dla organu prowadzącego [czyli Powiatu Bolesławieckiego – przyp. „ii”].