Wspólny projekt mieszkańców Bolesławca i Prnjavora

Wspólny projekt mieszkańców Bolesławca i Prnjavora
fot. UM Bolesławiec W Bolesławcu i jego partnerskim mieście Prnjavor (Bośnia i Hercegowina) trwa realizacja projektu „70 lat od powrotu Polaków z Bośni – umacnianie tożsamości kulturowej Polonii w Bośni i Hercegowinie”.
istotne.pl projekt, prnjavor, um bolesławiec

W ramach zadań powstała książka autorstwa Tomasza Jacka Lisa „Z Bośni do Polski”, która jest edycją źródłową dokumentów dotyczących reemigracji Polaków z Bośni i Hercegowiny po II wojnie światowej. Przetłumaczona na język serbski, zawiera dodatkowo rozdział obejmujący okres austro-węgierski i międzywojnie.

W piątek 29 lipca książki promowane były w czasie konferencji „Polacy na bośniackiej ziemi – 70 lat po wyjeździe” w Prnjavorze. Prelegentami byli: autor wspomnianego dzieła, doktorant historii na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu Tomasz Jacek Lis, autor serii książek „Galicjanie i Serbowie” Jan Bujak i Miloš Miškowić, profesor nauk geograficznych i kartografii oraz dziekan wydziału matematyczno-przyrodniczego Uniwersytetu w Sarajewie.

Projekt „70 lat od powrotu Polaków z Bośni – umacnianie tożsamości kulturowej Polonii w Bośni i Hercegowinie” współfinansowany jest w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą. Beneficjentem projektu jest Gmina Miejska Bolesławiec, a partnerami Bolesławiecki Ośrodek Kultury-Międzynarodowe Centrum Ceramiki i Stowarzyszenie Reemigrantów z Bośni, Ich Potomków oraz Przyjaciół.

UM Bolesławiec/ii