Sporty ekstremalne – sporty dla każdego?

Tunel aerodynamiczny
fot. katalogmarzen.pl Sporty ekstremalne zyskują coraz większą popularność. Wszystko za sprawą Internetu, który sprawił, że każdy miłośnik mocnych wrażeń może opublikować swój film czy zdjęcia dokumentujące jego przeżycia.
istotne.pl 0 sport

Reklama

Część z widzów pragnie doświadczyć czegoś podobnego. Tylko do czego zacząć i czy jest to w pełni bezpieczne?

Bezpieczeństwo na pierwszym miejscu

Odkrywanie nowych sportów zawsze będzie się wiązało z pewnym niebezpieczeństwem. Każda aktywność fizyczna może spowodować kontuzję, a w przypadku dyscyplin charakteryzujących się podwyższonym stopniem ryzyka, prawdopodobieństwo takowej znacznie wzrasta. Dlatego na samym początku warto zainteresować się czymś, co nie będzie wymagało ponadprzeciętnych umiejętności. Wbrew pozorom wybór wcale nie będzie taki mały, nawet jazda na rowerze może być traktowana jako sport ekstremalny.

Wśród innych sportów, które mogą nadawać się na początek, warto wymienić jeszcze te związane z powietrzem. Stosunkowo nowym rodzajem ekstremalnych przeżyć z pewnością jest BASE Jumping. Jest to skok ze spadochronem, ale nie odbywa się on z samolotu, ale z wysokiego budynku czy wiaduktu. W wielu krajach jest to traktowane jako czyn zabroniony i nie ma się czemu dziwić, bo niesie ze sobą ogromny czynnik ryzyka. Wielu skoczków straciło życie przez złe przygotowanie lub awarię sprzętu. Jednak silny pęd powietrza i adrenalina przyciąga coraz większe rzesze ludzi. Na szczęście istnieją o wiele bezpieczniejsze sposoby na poczucie tego samego i co ciekawe, nie trzeba nawet wsiadać do samolotu.

Tunel aerodynamiczny

Stosunkowo nowym rozwiązaniem oferującym możliwość poczucia prawdziwego pędu powietrza i dokładnie tego samego uczucia, które pojawia się podczas skoków spadochronowych, jest tunel aerodynamiczny. To urządzenie montowane w specjalnym pomieszczeniu. Ogromna tuba będąca swoistym symulatorem lotu, gwarantuje niezwykłe przeżycia. I co bardzo ważne – wszystko odbywa się w kontrolowanych warunkach i pod okiem profesjonalnych instruktorów. Ci sami ludzie mogą pochwalić się wieloletnim doświadczeniem w skokach spadochronowych i dokładnie wiedzą jak przygotować się do tego typu przygody.

Trudno inaczej nazwać wejście do tunelu aerodynamicznego niż właśnie przygodą. Silne strugi powietrza sprawiają, że przestępując próg symulatora, człowiek unosi się w powietrzu. Każdy, nawet najmniejszy ruch dłonią powoduje zmianę toru lotu, a tym samym gwarantuje niesamowite przeżycia. Na własnej skórze można przekonać się, czy tego typu aktywność powoduje wzrost adrenaliny nie bojąc się jednocześnie o utratę zdrowia, a nawet życia. Nie dziwne, że tego typu urządzenia pojawiają się na mapie Polski, a ich możliwości spowodowały powstanie nawet nowych zawodów sportowych.

Wind Games

W tunelach aerodynamicznych odbywają się światowe zawody w swobodnym spadaniu Wind Games. Podczas nich uczestnicy wchodzą do tunelu i prezentują zebranym wokół widzą akrobacje powietrzne. Miesiące przygotowań oraz dopracowana do perfekcji technika pozwala na wykonywanie niesamowitych choreografii. Wśród startujących w mistrzostwach pojawił się także polski akcent. Młoda, bo zaledwie 16-letnia Maja Kuczyńska zdobyła w tym roku srebrny medal. Zawody odbywały się w Hiszpanii, a zawodniczka przygotowała choreografię do popularnego muzycznego utworu. Jej występ został doceniony nie tylko przez sędziów, ale także przez Internautów, którzy po wielokroć oglądali podniebne popisy Mai. Jej trud oraz liczne wyrzeczenia spowodowane treningami przyniosły jednak efekt. Oprócz srebrnego medalu przywiezionego z Hiszpanii, dziewczyna jest już Mistrzynią Świata Juniorów w akrobacjach dowolnych.

Na szczęście nie trzeba wyjeżdżać aż do Hiszpanii, by móc samemu spróbować swoich sił w tunelu aerodynamicznym. Urządzenie znajduje się m.in. na terenie Centralnej Szkoły Szybowcowej w miejscowości Leszno i co ważne, dostęp do niego jest możliwy przez siedem dni w tygodniu. Oczywiście wcześniej należy się na taką przygodę zapisać, ale w przypadku wykupienia swobodnego lotu to będzie czysta formalność. Koszty tego typu przeżycia uzależnione będą od czasu, który zostanie spędzony w kabinie.

Tunel aerodynamiczny w Lesznie pozwala spędzić tam do 6 minut i co ciekawe, istnieje możliwość wykupienia specjalnego vouchera, który można podarować najbliższej osobie jako prezent (https://katalogmarzen.pl/pl/o/Lot-w-tunelu-aerodynamicznym). Takie przeżycie z pewnością będzie dobrym początkiem dla wszystkich, którzy myślą o tym, by zacząć przygodę ze sportami ekstremalnymi, a jednocześnie nie chcą ryzykować.

Reklama