Dla Niepodległej! - montaż słowno-muzyczny w SP Ocice

Dla Niepodległej! - montaż słowno-muzyczny w SP Ocice
fot. Agnieszka Michalczuk Co to jest dobro wspólne? Jak rozumieć pojęcie interesu narodowego? Dlaczego w życiu tak ważne jest poczucie tożsamości narodowej? 97. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości jest doskonałym pretekstem do podjęcia tak ważkich kwestii.
istotne.pl ocice, święto, niepodległość

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. J. Kukuczki w Ocicach dyskusję w tym temacie przygotowali w formie montażu słowno-muzycznego. Składały się na niego utwory poetyckie, podnoszące kwestię polskości. Uczestnicy uroczystości mieli także okazję wziąć udział w lekcji historii, gdzie przypomniano burzliwe i tragiczne 123 lata pod zaborami: pruskim, austriackim i rosyjskim, a także przybliżono postać Józefa Piłsudskiego.

Dla Niepodległej! - montaż słowno-muzyczny w SP OciceDla Niepodległej! - montaż słowno-muzyczny w SP Ocicefot. Agnieszka Michalczuk

Krótkie inscenizacje znacznie ułatwiły uczniom zrozumienie tej niełatwej tematyki, a także stanowiły zgrabne przerywniki. Nastrój powagi i zadumy skutecznie wzmagały pieśni patriotyczne, stanowiące podkład muzyczny. Niezmiernie optymistycznym akcentem, kończącym całą uroczystość, były wypowiedzi najstarszych uczniów w szkole.

W krótkich słowach każdy szóstoklasista przedstawiał swoje zdanie na temat ojczyzny. Padły proste, ale jakże ważne słowa o przywiązaniu, dumie, pamięci… Bez najmniejszych wątpliwości można stwierdzić, iż „Jeszcze Polska nie zginęła…” i nie zginie, skoro najmłodsze pokolenie stać na tak świadome i dojrzałe zmierzenie się z przeszłością i przyszłością własnej Ojczyzny.

Edyta Sienkiewicz/ii