Znamy laureatów konkursu „Tajemnicze Ogrody Duszy”

Adrian Prościak
fot. Starostwo Powiatowe w Bolesławcu W I Powiatowym Konkursie Literackim zwyciężyli: Adrian Prościak z ZSHiU oraz Dagmara Chrzanowska z I Prywatnego Gimnazjum.
istotne.pl 0 konkurs, literatura

Reklama

Namnożyło nam się ostatnio różnego rodzaju olimpiad przedmiotowych, konkursów szkolnych i międzyszkolnych o zasięgu lokalnym, rejonowym czy też ogólnopolskim. Wydawałoby się, że wszystko już było i w żadnej z dziedzin nie da się wymyślić czegoś nowego albo choćby oryginalnego, a jednak konkurs literacki, ogłoszony przez nauczycielkę Zespołu Szkół Handlowych i Usługowych Aldonę Wilas, okazał się zaskakującym projektem pedagogicznym.

Konkurs literacki rożni się odrobinę od wszystkich innych, bo nie o wiedzę w nim chodzi, a o talent. Talentu nie da się stworzyć. Albo się go ma, albo nie. Można go rozwijać albo zaniedbać, można nawet go w sobie nie odkryć, a to prawdziwa strata. Jak już ktoś powiedział, człowiek rodzi się bez instrukcji obsługi i często długo szuka, zanim odnajdzie właściwą drogę życiową. Dlatego konkursy literackie dają młodym ludziom szanse na odkrycie w sobie czegoś, co przy obecnych przeładowanych programach szkolnych i skrajnym przepracowaniu nauczycieli mogłoby zostać ukryte na długo albo na zawsze.

Tak stało się, moim zdaniem, i tym razem. Jestem daleka od propagowania często przyjmowanej formułki wygłaszanej w takich sytuacjach, że wszystkie teksty były dobre, ale mogliśmy nagrodzić tylko kilka. Otóż nie. Teksty były różne, słabe, bardzo średnie, niektóre z potencjałem, ale nie do końca dopracowane, i oczywiście te dobre. Te najlepsze właśnie zostały nagrodzone. Pierwsze miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych zdobył tekst Adriana Prościaka, ucznia Zespołu Szkół Handlowych i Usługowych w Bolesławcu. To opowiadanie fantasy zatytułowane „Cadmiium weqqer – Świat niepokoju”, które zostało napisane w tak dojrzały, doskonały wręcz sposób, że szkoda by było pomyśleć, iż mogłoby pozostać gdzieś w szufladzie i nigdy nie ujrzeć światła dziennego ani czytelniczego oka. Odrobina zachęty i z pewnością pomocy sprawi być może, że ten młody człowiek osiągnie bardzo wiele w tej dziedzinie literatury i w każdej innej, jeżeli tylko tego zapragnie.

Pierwszą nagrodę w kategorii gimnazjum otrzymała Dagmara Chrzanowska z I Prywatnego Gimnazjum w Bolesławcu za tekst „Za szybą”, który aż porażał swoją prawdziwością. Nie uciekając się do poruszania wielkich problemów społecznych, nie posługując tanią retoryką, uczennica napisała opowiadanie, które pokazuje jej wewnętrzną wrażliwość i talent.

Dwa kolejne nagrodzone teksty także są warte zauważenia. Tekst Karoliny Turek z Zespołu Szkół w Osiecznicy „Szukając siebie” i opowiadanie Karoliny Borowskiej z I Prywatnego Gimnazjum w Bolesławcu (nadesłane na konkurs bez tytułu) są równie ciekawe i dają nadzieję, że przy odrobinie wytrwałości i pracy ich autorki osiągną bardzo wiele.

(informacja Iwona Banach/ii)

Reklama