Wielkanoc coraz bardziej świecka – podsumowanie ankiety

Wykres kolumnowy 3D
fot. www Prawie połowa osób biorących w ankiecie deklaruje, że nie przeżywa religijnie Wielkiego Tygodnia. Dla większości Święta Wielkanocne to czas odpoczynku od pracy, a nie religijnych przeżyć.
istotne.pl 0 ankieta, święta, sondaż

Reklama

W naszej ankiecie „Jak obchodzę Wielki Tydzień” oddani 616 głosów. 45% ankietowanych odpowiedziało, że nie przeżywa tego czasu religijnie, 29% deklaruje, że święci cały Wielki Tydzień, 24% święci tylko pokarmy w Wielką Sobotę i uczestniczy w niedzielnej Mszy Rezurekcyjnej. 2% idzie tylko na mszę niedzielną.

Jak obchodzę Wielki Tydzień?
nie przeżywam tego czasu religij
45.22 % głosów: 279
obchodzę cały Wielki Tydzień
28.69 % głosów: 177
święcę pokarmy i uczestniczę w M
23.82 % głosów: 147
uczestniczę tylko w Mszy Rezurek
2.27 % głosów: 14

Coraz więcej Polaków przyznaje się, że Święta Wielkanocne to dłuższy wolny weekend. Można wyjechać i spędzić go w zupełnie świecki sposób. Co roku biura podróży odnotowują w tym czasie wzrost wyjazdów zagranicznych. Polacy wyjeżdżają wtedy do ciepłych krajów. Preferują tanie oferty do Egiptu i Tunezji.

Święta Wielkanocne stają się też coraz bardziej komercyjne. W supermarkecie kupuje się pisanki i wszystkie ozdoby do koszyczków, w których święci się pokarmy. Sklepy oferują świąteczne promocje ściągając klientów do centrów handlowych, a stacje telewizyjne prześcigają się w propozycjach programów rozrywkowych i filmach, by jak najwięcej osób zostało przed telewizorem.

Laicyzacja Polski staje się powoli faktem i należałoby zweryfikować w poważnej debacie oficjalne przekonanie, że ponad 90% Polaków to katolicy.

Nowa ankieta

W nawiązaniu do katastrofy w Smoleńsku publikujemy nową sondę dla naszych Czytelników.

Jak odebrałem śmierć prezydenta RP i katastrofę w Smoleńsku?
To był szok. Ludzka tragedia
73.50 % głosów: 563
To wina polityków, nie przestrze
12.66 % głosów: 97
Ta katastrofa może być spiskiem
11.62 % głosów: 89
Obawiam się kryzysu politycznego
2.22 % głosów: 17

(informacja ii)

Reklama