Znamy laureatów konkursu „Młody Przedsiębiorca”

Agnieszka Koplin i Aleksandra Ptak
fot. istotne.pl W zorganizowanym przez Bolesławieckie Towarzystwo Gospodarcze, Powiat Bolesławiecki oraz Księgarnię Agora konkursie zwyciężyła uczennica Zespołu Szkół Handlowych i Usługowych Aleksandra Ptak.
istotne.pl 0 konkurs, btg bolesławiec

Reklama

W piątek, 9 kwietnia, w sali konferencyjnej Starostwa Powiatowego w Bolesławcu odbyła się uroczystość wręczenia nagród laureatom konkursu „Młody Przedsiębiorca”, zorganizowanego przez Bolesławieckie Towarzystwo Gospodarcze, Powiat Bolesławiecki oraz Księgarnię Agora. Celem konkursu, adresowanego do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, jest poszerzenie wiedzy z podstaw przedsiębiorczości, rozwijanie motywacji do doskonalenia umiejętności, a także kształtowanie postaw i przedsiębiorczego myślenia.

Galę poprowadzili: Józefa Witas oraz Mirosław Sakowski. Głos zabrał Karol Stasik, szef BTG. – Dlaczego samorządom tak bardzo zależy na rozwoju gospodarczym i promowaniu przedsiębiorczości? Rozwój przedsiębiorczości to wzrost liczby miejsc pracy i zamożności społeczeństwa – powiedział. – Przedsiębiorcy przez niektórych postrzegani są jako krwiopijcy, ludzie bez serca, a nawet złodzieje. My chcemy to zmienić.

– Nasz powiat jest wyjątkowy, ponieważ funkcjonują w nim trzy strefy ekonomiczne – zaznaczył starosta Cezary Przybylski. – Zadaniem każdego samorządu jest stwarzanie warunków dla rozwoju przedsiębiorczości i my staramy się to robić.

Na konkurs wpłynęło 39 prac. Biznesplany oceniało jury w składzie: Andrzej Udzielak, Józefa i Marek Witasowie, Dariusz Kwaśniewski, Piotr Tutak i Mirosław Sakowski. W konkursie zwyciężyła Aleksandra Ptak, uczennica Zespołu Szkół Handlowych i Usługowych. Laureatka myśli o założeniu gospodarstwa agroturystycznego „Ptaszyna” w Ławszowej. – W tej gminie jest mnóstwo atrakcji turystycznych. Nadal chcę tam mieszkać. To jest mój plan na życie – podkreśla Aleksandra. – Praca Oli była przemyślana od początku do końca – mówi Agnieszka Koplin, nauczycielka ZSHiU. – Cieszy mnie to, że uczniowie naszej szkoły od wielu lat zdobywają czołowe miejsca, i to nie tylko w konkursach organizowanych przez BTG.

Drugie miejsce zajęła Karina Jasińska z II Liceum Ogólnokształcącego w Bolesławcu (firma „Rzepka” produkująca biopaliwa). Trzecią nagrodę otrzymała Ewelina Jarosz z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu (salon „Piękno to Ty”). Na czwartej pozycji uplasował się Kamil Winnicki z Liceum Ogólnokształcącego w Zgorzelcu (firma zajmująca się selektywną zbiórką odpadów). Laureatką piątej nagrody została Paulina Koziarz z ZSOiZ (przedsiębiorstwo usługowe „Pupil”).

Zwycięzcy oraz ich opiekunowie otrzymali nagrody o łącznej wartości 2 500 zł (I miejsce: 1000 zł, II miejsce 700 zł, III miejsce 400 zł, IV miejsce 250 zł, V miejsce 150 zł). Ponadto Aleksandra Ptak otrzymała statuetkę ufundowaną przez Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec”. Autorką statuetki jest artysta plastyk Janina Bany-Kozłowska.

– Tego typu konkursy są potrzebne – mówi Józefa Witas. – Wszystkie prace miały niedoszacowane koszty. Mogliśmy tym młodym ludziom zwrócić uwagę na luki w biznesplanach, uświadomić im twarde realia gospodarki. Uzmysłowić, że kiedy prowadzi się działalność gospodarczą, trzeba myśleć o każdym, nawet najdrobniejszym szczególe. Przedsiębiorca, który chce odnosić sukcesy na rynku, nie może takich błędów popełniać.

Galę uświetniły występy zespołu tanecznego Canon z Bolesławieckiego Ośrodka Kultury, uczniów i wychowanków Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia (Kingi Biesiadeckiej, Krzysztofa Kozickiego, Agaty Gąsieniec i Kamili Chrobot) oraz Joanny Stec, uczestniczki zajęć pracowni wokalnej Młodzieżowego Domu Kultury. Serwis IstotneInformacje.pl był patronem medialnym wydarzenia.

(informacja ii)

Reklama