Katastrofa w Smoleńsku – reakcja władz Bolesławca

Flaga żałobna
fot. flaga żałoba Prezydent Piotr Roman zwołał naradę w Ratuszu. Nie przewiduje zaburzeń pracy samorządu, ale uważa, że należy trzymać rękę na pulsie w kryzysowej dla Polski sytuacji. Zaapelował też o nieformalną żałobę.
istotne.pl 0 prezydent, piotr roman, dariusz kwaśniewski, katastrofa, józef burniak, rp

Reklama

W katastrofie prezydenckiego samolotu w Smoleńsku zginęli najwyżsi urzędnicy państwowi, w tym Jerzy Szmajdziński, który był orędownikiem naszego regionu. Ta tragedia dotyka również samorządów lokalnych. – Zaczynam naradę w ratuszu – mówi Piotr Roman. – Przewiduję różny rozwój wypadków, bo zginęło około stu najważniejszych dla Polski osób. Premier może ogłosić stan nadzwyczajny. Takiej tragedii w Polsce nie było od kilkudziesięciu lat. Spora część instytucji nie jest w stanie działać. Nie przewiduję zaburzeń pracy samorządu, ale kryzys całego państwa przenosi się w jakimś stopniu na szczebel lokalny.

Józef Burniak znał osobiście Jerzego Szmajdzińskiego. Wspomina go jako porządnego i słownego człowieka oraz sprawnego polityka, który dbał o nasz region. – Zginął jeden z orędowników naszego regionu – mówi Burniak. – Jerzy Szmajdziński był najpierw posłem ziemi jeleniogórskiej, a potem okręgu nr 1 jeleniogórsko-legnickiego. Odczuwaliśmy jego działalność na rzecz naszego regionu. Był zawsze poza podejrzeniami, mimo różnych skandali, które przetoczyły się przez lewicę. To był polityk z krwi i kości, ale i człowiek. Wiele lat z nim współpracowałem. Czasami był szorstki w obyciu, ale kiedy coś mówił, to choćby się paliło i waliło, zawsze dotrzymywał słowa.

Dariusz Kwaśniewski jest zszokowany wydarzeniami. Mówi, że dopiero ludzka śmierć niweluje ważność partyjnych konfliktów i animozji. – Jestem zdruzgotany – powiedział nam Kwaśniewski. – Kiedy dowiedziałem się o katastrofie, miałem jeszcze nadzieję, że nie będzie ofiar. W obliczu takiej tragedii zdobywamy świadomość tego, co jest ważne. Na co dzień kłócimy się, spieramy. Kiedy wydarza się katastrofa, człowiek łapie właściwy dystans. Dochodzi do wniosku, że spory są bez sensu. Jestem porażony tą informacją.

Prezydent Piotr Roman zaapelował o nieformalna żałobę – naturalny gest solidarności z rodzinami ofiar. Przekazał informację do podległych mu instytucji, by dostosowały swoje działania do tragicznych wydarzeń.

Msza żałobna w intencji ofiar katastrofy

W intencji pary prezydenckiej i wszystkich ofiar katastrofy jutro, 11 kwietnia o godzinie 16:00, w Sanktuarium przy ulicy Kościelnej zostanie odprawiona msza żałobna.

Mieszkańcy Bolesławca będą mogli składać wyrazy współczucia w księdze kondolencyjnej, którą wyłożono w holu Ratusza. Wpisów w księdze dokonywać można od 12 kwietnia w godzinach pracy urzędu.


Dziś około godziny 9:00 w Smoleńsku rozbił się samolot prezydenta Lecha Kaczyńskiego Tupolew 154-M. Przy podchodzeniu do lądowania samolot najprawdopodobniej zahaczył o drzewo i zapalił się. Zginęło 88 pasażerów i 8 członków załogi.

Katastrofa jest określana jako jedna z największych tragedii w historii naszego kraju. Wśród najważniejszych osób w państwie, którzy zginęli, byli: Lech Kaczyński, Maria Kaczyńska, Ryszard Kaczorowski, Jerzy Szmajdziński, Władysław Stasiak, Aleksander Szczygło, Paweł Wypych, Mariusz Handzlik, Andrzej Kremer, gen. Franciszek Gągor, Andrzej Przewoźnik, Grzegorz Dolniak, Przemysław Gosiewski, Zbigniew Wassermann, Janusz Kochanowski, Sławomir Skrzypek, Janusz Kurtyka, bp Tadeusz Płoski oraz dowódcy sił zbrojnych.

Listę osób, które leciały samolotem Tupolew 154-M, publikuje portal Gazeta.pl

Żałoba Narodowa

Marszałek Sejmu Bronisław Komorowski ogłosił Tygodniową Żałobę Narodową. W całym kraju odwołano wydarzenia sportowe i kulturalne. W kościołach odprawiane są msze żałobne.

W związku z tragedią w Smoleńsku w niedzielę (11 kwietnia) zamknięte będą centra handlowe oraz supermarkety. Decyzję podjęły zarządy sieci handlowych skupione w Polskiej Organizacji Handlu i Dystrybucji.

(informacja ii)

Zobacz także

Lista osób, które zginęły w katastrofie - TVN24.pl

Reklama