Arcydzieła w kinie Forum

Arcydzieła w kinie Forum
fot. Gerard Augustyn Odnowione cyfrowo arcydzieła kinematografii będzie można obejrzeć w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego.
istotne.pl forum, kino, kino forum

Cztery poniedziałki lutego zarezerwują ci, którzy w kinie szukają sztuki, mądrej opowieści, doskonałego warsztatu. Lutowe tytuły DKF-u to „Obywatel Kane”, „Amadeusz”, „Tokijska opowieść” i „Śmierć w Wenecji”.

„Obywatel Kane” w reżyserii Orsona Wellesa to film z pierwszego miejsca na liście najważniejszych filmów wszech czasów Amerykańskiego Instytutu Filmowego (AFI). Mimo ostatniej weryfikacji pozostaje wciąż na szczycie rankingu tworzonego przez twórców filmowych, krytyków i historyków sztuki. Film opowiada historię specyficznego dziennikarskiego śledztwa, odkrywającego złożoną osobowość zmarłego magnata prasowego Charlesa Fostera Kane'a.

„Amadeusz” Milosza Formana nie utrzymał się na liście 100 najważniejszych filmów po ostatniej weryfikacji. Ale historia geniusza Mozarta i jego antagonisty Włocha Antonio Salieriego (nadwornego kompozytora cesarza Austrii Józefa II) jest opowiedziana z kunsztem i wdziękiem. Ciągle budzi wiele refleksji na temat ludzkich namiętności i talentów.

„Tokijska Opowieść” jest propozycją kina japońskiego. Reżyser Yasujiro Ozu snuje opowieść o starości i doznawanych z tego powodu uczuć. Obraz uznany został za mistrzowsko zagrany film o bolesności przemijania i jedno z najciekawszych dokonań mistrza japońskiego kina.

Ostatnia propozycja to adaptacja powieści Tomasza Manna „Śmierć w Wenecji” Lucchino Viscontiego. W swoim najsłynniejszym dziele mistrz pyta o duchową i cielesną istotę piękna. Visconti pokazuje Wenecję jako piękne miejsce śmierci, w którym rozgrywa się historia fascynacji dojrzałego artysty i kompozytora nastoletnim Polakiem Tadziem.

Filmy wyświetlane będą w lutym, w każdy poniedziałek o godzinie 19:00. Karnet na wszystkie filmy kosztuje tylko 20 złotych. Rezerwacja on-line: kino.boleslawiec.pl.

(informacja Grażyna Hanaf)