Dobra, terapeutyczna wystawa na jesień

Praca plastyczna
fot. MDK Wystawa prac plastycznych „Jesień” zostanie otwarta w poniedziałek o 11:30 w holu kina Forum. Autorami są uczniowie Zespołu Szkół Specjalnych. Działania artystyczne są szansą dla osób niepełnosprawnych na zaprezentowanie się innym jako zdolni i interesujący twórcy.
istotne.pl 0 wystawa, niepełnosprawność, mdk bolesławiec, magdalena konieczna

Reklama

Poniedziałkowa wystawa w Forum to efekt działań plastycznych uczniów Zespołu Szkół Specjalnych w Pracowni Grafiki bolesławieckiego Młodzieżowego Domu Kultury. Od września tego roku w ramach współpracy z nauczycielami z Powiatowego Zespołu Szkół Specjalnych w Bolesławcu, Urszulą Krzywdzińską i Moniką Piotrowską, prowadzone są zajęcia plastyczne w Młodzieżowym Domu Kultury.

Uczestnicy zajęć w Młodzieżowym Domu KulturyUczestnicy zajęć w Młodzieżowym Domu Kulturyfot. MDK

– Wybór miejsca – mówi Magdalena Konieczna, instruktorka plastyki w MDK – spowodowany był warunkami warsztatowymi. Mamy w Domu Kultury pracownię plastyczną wyposażoną w niezbędne materiały, narzędzia i przybory. Program nauczania dostosowany był do możliwości i potrzeb młodzieży niepełnosprawnej w stopniu lekkim i umiarkowanym.

– Koncentrowałam się na procesie kreacji, a nie na jego wyniku w postaci pracy plastycznej. – dodaje instruktorka. – Skądinąd powstały bardzo ciekawe prace poprzez zastosowanie różnych technik plastycznych i materiałów.

Uczestnicy zajęć w Młodzieżowym Domu KulturyUczestnicy zajęć w Młodzieżowym Domu Kulturyfot. MDK

Prezentowane na wystawie będzie malarstwo, rysunek, frottage (technika odciskania faktury dowolnych przedmiotów, np. drewna, tkaniny, liści, na powierzchni papieru przez przyłożenie papieru do danej rzeczy i mocne pocieranie go ołówkiem*), kolaż (technika artystyczna polegająca na formowaniu kompozycji z różnych materiałów i tworzyw*), stempel, batik (technika malarska polegająca na kolejnym nakładaniu wosku i kąpieli tkaniny w barwniku, który farbuje jedynie miejsca nie zamaskowane warstwą wosku*).

– Działania poprzez sztukę to jedna z najbardziej atrakcyjnych form terapii, zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych – wyjaśnia Magdalena Konieczna. – Upośledzenie intelektualne nie idzie w parze z upośledzeniem wrażliwości. Przeciwnie, wrażliwość osób upośledzonych bywa niepospolita, trzeba ją tylko wydobyć. Plastyka daje przestrzeń, w której każdy może się realizować. Jest szansą dla niepełnosprawnej umysłowo młodzieży na odkrycie w sobie nowych wartości oraz zaprezentowanie się innym jako osoby zdolne i interesujące. Nadal bowiem problemy niepełnosprawnych są dla społeczeństwa marginalne i niezrozumiałe – podkreśla Magdalena Konieczna.

Autorzy prac:

  • Tomasz Domański
  • Kamil Kaczmarek
  • Agata Karaban
  • Diana Łukasik
  • Ireneusz Matyjewicz
  • Mariusz Pawlus
  • Patrycja Polakowska
  • Łukasz Sasiela
  • Paweł Torończak

Prace powstały pod kierunkiem instruktora plastyki Magdaleny Koniecznej oraz nauczycieli: Urszuli Krzywdzińskiej i Moniki Piotrowskiej.

(* źródło Wikipedia.pl)

(informacja Grażyna Hanaf)

Reklama