Woda zalewa gospodarstwa na terenie powiatu

Woda zalewa gospodarstwa na terenie powiatu
fot. Marcin Zabawa Od wczoraj straż pożarna interweniowała już ponad 100 razy. Woda z pól i z małych rzek podtapia podwórka i zabudowania. W Gminie Nowogrodziec ogłoszono alarm przeciwpowodziowy.
istotne.pl straż pożarna, powódź

Lokalne podtopienia występują na terenie wszystkich gmin powiatu bolesławieckiego. Od wczoraj strażacy interweniowali już ponad 100 razy. Straż wypompowuje wodę z zalanych piwnic i pomieszczeń mieszkalnych. Główne drogi na terenie powiatu są przejezdne.

Intensywne opady deszczu powodują spływanie wody z pól. Ziemia jest do tego stopnia namoknięta, że nie przyjmuje już wody. Dlatego do lokalnych podtopień dochodzi również w rejonach, w których nie płynie żadna rzeka. Trudna sytuacja panuje w Kraśniku Dolnym, gdzie Bobrzyca zalała co najmniej kilkanaście gospodarstw i lokalne drogi. Zagrożony powodzią jest też Tomaszów Bolesławiecki. W Gminie Nowogrodziec ogłoszono pogotowie przeciwpowodziowe.

Rzeka Bóbr – stan alarmowy

Stan alarmowy na rzece został przekroczony w naszym powiecie wczesnym rankiem. O godz. 12:00 poziom Bobru w Pilichowicach wynosił 155 cm (30 cm powyżej stanu alarmowego), w Dąbrowie Bolesławieckiej 313 cm (63 cm powyżej stanu alarmowego), w Żaganiu na razie jest poniżej stanu alarmowego.

Gdzie jest zagrożenie?

Na terenie powiatu bolesławieckiego zagrożenie występuje na terenie czterech gmin (dane sprzed godz. 10:00):

  1. Warta Bolesławiecka (15 domostw w miejscowości Tomaszów Bolesławiecki) – działania związane z zabezpieczeniem posesji workami z piaskiem oraz wypompowywaniem wody z piwnic)
  2. Nowogrodziec (21 domostw w miejscowościach Milików, Nowogrodziec, Czerna, Zabłocie, Gościszów, Zebrzydowa, Gierałtów) – działania związane z zabezpieczeniem posesji workami z piaskiem oraz wypompowywaniem wody; stan wody w rzece Kwisa na godz. 5:00 wynosił 444 cm. i utrzymywał powolną tendencję wzrostową, rozdano 3000 worków oraz zużyto 200 ton piachu
  3. Gmina Wiejska Bolesławiec (5 domostw w miejscowości Kraśnik Dolny) – zalegająca woda na posesjach oraz zagrożenie spowodowane wzrostem wody w rzece Bobrzyca
  4. Osiecznica (2 domostwa w miejscowości Ołobok) – działania związane z zabezpieczeniem posesji workami z piaskiem, rozdano 1500 worków

Prognoza

Deszcz ma wciąż padać. Meteorolodzy przewidują, że woda w dorzeczach Bobru i Kwisy podniesie się o kolejne 20 cm. Pogoda ma poprawić się we czwartek.

Aktualizacja 2010-09-29 12:30

Na terenie powiatu obowiązuje alarm przeciwpowodziowy. Woda jest wypompowywana z gospodarstw w Milikowie (Gmina Nowogrodziec), w Tomaszowie Bolesławieckim i Raciborowicach (Gmina Warta Bolesławiecka). Sytuacja powodziowa powoli stabilizuje się. Na terenie Powiatu Bolesławieckiego nie było potrzeby ewakuacji ludzi.

Na Bobrze i Kwisie w dalszym ciągu przekroczone są stany alarmowe. O godzinie 10:00 stan wody na rzece Kwisa (w Nowogrodźcu) wynosił 431 cm - tendencja spadkowa. Stan wody na Bobrze (w Dąbrowie Bolesławieckiej), z godziny 10:00, 376 cm - tendencja wzrostowa.

(informacja ii)