Setki osób odwiedziło targi pracy

Logo Powiatowego Urzędu Pracy
fot. Powiatowy Urząd Pracy Czternastu pracodawców, kilkuset bezrobotnych – tak wyglądały tegoroczne Lokalne Targi Pracy, zorganizowane przez Powiatowy Urząd Pracy w Bolesławcu i Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych.
istotne.pl 0 praca, targi, bezrobocie, urząd pracy bolesławiec

Reklama

W czwartek, 8 października, w sali gimnastycznej Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Bolesławcu odbyły się Lokalne Targi Pracy. – Wysłaliśmy zaproszenia do 60 pracodawców – mówi serwisowi IstotneInformacje.pl Ewa Hryciów, dyrektorka Powiatowego Urzędu Pracy. – Zaproszenie przyjęło czternastu. To więcej niż w roku ubiegłym.

Jak tłumaczy dyrektorka, niewielu pracodawców chce zatrudniać nowych pracowników jesienią. – Chcieliśmy zorganizować targi na wiosnę – podkreśla. – Jak się jednak okazało, w tym czasie było bardzo mało ofert pracy.

fot. Gerard Augustyn

Na tegorocznych targach kadry pracowniczej poszukiwały m.in.: koncern Guardian Automotive, Bader, Fabryka Naczyń Kamionkowych „Manufaktura”, Manpower, Zieleń-Plan, Zakłady Ceramiczne „Bolesławiec”, PHU Mafex oraz Cech Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości. – Cieszymy się, że w naszą inicjatywę włączają się też mniejsze firmy – zaznacza dyrektorka PUP.

fot. Gerard Augustyn

– Zainteresowanie targami jest naprawdę duże – mówi Grażyna Matczak, współwłaścicielka spółki Mafex i członkini zarządu Cechu Rzemiosł Różnych i Małej Przedsiębiorczości. – Rynek pracy jest zupełnie inny niż 10 lat temu. Ludzie chcą się szkolić i chcą pracować. A my szukamy przede wszystkim osób z doświadczeniem.

fot. Gerard Augustyn

Bezrobocie w górę

Bezrobocie w naszym powiecie rośnie. We wrześniu w PUP zarejestrowało się prawie 1000 bezrobotnych. Jak jednak tłumaczy dyrektorka, nie ma wśród nich zbyt wielu osób, które utraciły pracę. – Zdecydowana większość to ludzie, którzy rejestrują się, otrzymują potrzebne im zaświadczenie i już do nas nie przychodzą. Nie są zainteresowani podjęciem pracy – stwierdza.

– W tym roku urząd otrzymał 13 mln zł na aktywne formy zwalczania bezrobocia. To o 3 mln zł więcej niż w roku ubiegłym – kontynuuje Ewa Hryciów. – Zawarliśmy bardzo dużo umów o prace interwencyjne, staże, doposażenie stanowisk pracy, a także w sprawie przyznania środków na podjęcie działalności gospodarczej. Gdyby nie pieniądze z Funduszu Pracy, liczba bezrobotnych w naszym powiecie byłaby zdecydowanie wyższa.

Podczas ubiegłorocznych targów pracę znalazło 80 osób.

(informacja ii)

Reklama