Goście z Austrii w I Liceum Ogólnokształcącym

Gertrude Grossegger
fot. istotne.pl W ramach Dni Styrii w I LO gościła czwórka poetów austriackich. Uczniowie placówki mieli okazję m.in. spróbować swoich sił w pisaniu wierszy... po niemiecku.
istotne.pl 0 edukacja, wymiana, 1lo bolesławiec

Reklama

Czwórka austriackich poetów spotkała się z podopiecznymi I Liceum Ogólnokształcącego w piątek, 2 października. Gertrude Grossegger, Marcus Poettler, Helwig Brunner i Markus Jaroschka zostali zaproszeni do Polski w ramach Dni Styrii na Dolnym Śląsku, organizowanych przez urząd marszałkowski.

Styryjscy poeciStyryjscy poecifot. Gerard Augustyn

– Cieszę się, że doszło do tego spotkania – mówi portalowi IstotneInformacje.pl Gertrude Grossegger. – Młodzież okazała nam wiele serdeczności. Była bardzo zaangażowana. Myślę, że to spotkanie będzie inspiracją dla obu stron – dodaje. Austriaczka z zawodu jest pedagogiem. – Z czasem jednak pisanie stawało się coraz ważniejsze. I coraz trudniej było pogodzić jedno z drugim. Dlatego teraz głównie zajmuję się pisaniem – uśmiecha się poetka.

fot. Gerard Augustyn

Podczas piątkowego spotkania uczniowie I LO spróbowali swoich sił w tworzeniu poezji w języku Goethego. – Sama interesuję się poezją, piszę wiersze. A dziś po raz pierwszy miałam okazję napisać coś po niemiecku. To niesamowite przeżycie – mówi Ilona Grzyb. – Było naprawdę cudownie – dodaje Angelika Grütz. – Uwielbiam austriacki akcent w języku niemieckim. Cieszę się, że wzięłam udział w tym spotkaniu. Choć przyznam szczerze, że wolę polską poezję. Polski język jest zdecydowanie bardziej melodyjny niż niemiecki.

fot. Gerard Augustyn

– Mamy fantastyczną młodzież – stwierdza Katarzyna Żak, wicedyrektorka I LO. – Austriaccy goście byli zaskoczeni poziomem naszych uczniów i ich otwartością. Jak widać, taka forma popularyzowania języka niemieckiego i poezji sprawdza się.

Część uczestników piątkowego spotkania wiąże swoją przyszłość z językiem niemieckim. Angelika zamierza studiować germanistykę we Wrocławiu, a Ilona planuje studia na Uniwersytecie w Hanowerze. – Wielu naszych absolwentów wybrało niemieckie uczelnie – mówi Katarzyna Żak. – To jest pokolenie, dla którego bycie Europejczykiem oznacza bycie otwartym na świat.

W piątkowym spotkaniu uczestniczyły m.in. nauczycielki Agata Kozicka (po lewej) i Małgorzata NaglikW piątkowym spotkaniu uczestniczyły m.in. nauczycielki Agata Kozicka (po lewej) i Małgorzata Naglikfot. Gerard Augustyn

Czy współpraca między Styrią a Dolnym Śląskiem będzie kontynuowana? – Mam nadzieję – podkreśla Gertrude Grossegger. – Politycy, z którymi rozmawialiśmy we Wrocławiu, zdają sobie sprawę z tego, jak ważna jest tego typu współpraca międzyregionalna. Bardzo byśmy się cieszyli, gdybyśmy mogli gościć u nas młodzież i nauczycieli z Bolesławca.

(informacja ii)

Reklama