Zbigniew Zawada radzi: Nie daj się naciągnąć „hienom”!

Zbigniew Zawada radzi: Nie daj się naciągnąć „hienom”!
fot. Marcin Zabawa Specjalista w zakresie odszkodowań przestrzega przed przedstawicielami nieuczciwych firm pośredniczących. Jeżeli ulegliśmy nieszczęśliwemu wypadkowi, to nie musimy od razu podpisywać umów o odszkodowania.
istotne.pl biuro, odszkodowanie, ronin, zawada

W Bolesławcu przy ulicy Mickiewicza 6 mieści się Biuro Ronin. Firma zajmuje się kompleksową obsługą w zakresie odszkodowań będących następstwem wszelkich zdarzeń losowych. Biuro istnieje na rynku od 12 lat. – Reprezentujemy osoby poszkodowane w wypadkach przed towarzystwami ubezpieczeniowymi i ubezpieczeniowym funduszem gwarancyjnym. Pomagamy zarówno ofiarom wypadków, jak i ich rodzinom. Współpracujemy z kancelariami prawnymi, lekarzami, u których leczą się dane osoby – mówi Zbigniew Zawada właściciel Biura Ronin. – Jesteśmy jednym z niewielu, jeśli nie jedynym biurem w regionie, które nie zatrudnia tzw. „hien”. Osoby te biegają po szpitalach albo cmentarzach i namawiają ludzi do podpisania jakichś umów. Ludzie, często pod wpływem emocji lub leków, podpisują skrajnie niekorzystne dla siebie umowy – ostrzega Zawada. Pośrednicy wchodzą w posiadanie danych osobowych osób poszkodowanych i ich rodzin z naruszeniem prawa. Zdobywają numery telefonów i nękają osoby poszkodowane i ich rodziny w domach. Do Biura Ronin bardzo często docierają sygnały, że tego typu praktyki mają miejsce także w szpitalu bolesławieckim.

Pośrednicy obiecują pomoc w uzyskaniu odszkodowania. Jest to działanie nieetyczne. – Tak naprawdę takie firmy nie udzielają żadnej pomocy. Jedyne, co robią, to oferują umowę na niekorzystnych warunkach. Następnie czekają na to, żeby poszkodowana osoba zebrała potrzebne dokumenty i wysłała je na adres danej firmy, a także żeby sama znalazła sobie lekarza i załatwiła wszystkie inne formalności – tłumaczy Zbigniew Zawada.

Poszkodowana osoba musi zapłacić takiej firmie nawet 30%-40% + podatek VAT (22%) od kwoty uzyskanego odszkodowania. – Co ciekawe, na konto takiej firmy wpływa cała kwota odszkodowania. Firma potrąca swoją prowizję i resztę kwoty wysyła do poszkodowanego. Poza tym firmy zewnętrzne skupiają się na jednorazowym roszczeniu. Nie udzielają innej pomocy, np. w ubieganiu się o zwrot kosztów poniesionych na leczenie, rehabilitację, opiekę czy przejazdy. Nakład pracy wykonanej przez taką firmę jest nieadekwatny do wynagrodzenia – podkreśla Zbigniew Zawada. Osoba obsługiwana przez Biuro Ronin ma prowadzoną sprawę od początku do końca. Jeżeli ktoś uległ wypadkowi, wystarczy zadzwonić do siedziby Biura. Obsługa jest u Klienta. Rozpoznanie sprawy i wstępna porada są za darmo. – Ludzie często nie wiedzą, że można ubiegać się o odszkodowanie nawet wówczas jeśli nie ustalono sprawcy wypadku czy potrącenia – zaznacza właściciel Biura Ronin.

Biuro pomaga zebrać dokumenty i poprawnie je wypełnić. Pełna dokumentacja jest potrzebna nie tylko do otrzymania odszkodowania, ale też przy ubieganiu się o świadczenia rehabilitacyjne, o zasiłki chorobowe, o renty czy nawet do postępowania karnego, jeżeli poszkodowany chce wystąpić w roli oskarżyciela posiłkowego. Wynagrodzenie wynosi maksymalnie do 15% z VAT, w zależności od skomplikowania sprawy. Pieniądze z odszkodowania trafiają wprost na konto poszkodowanej osoby i dopiero wówczas Biuro Ronin otrzymuje ustalone wcześniej wynagrodzenie. Nie jest też prawdą, jak często twierdzą nieuczciwi pośrednicy, że aby otrzymać odszkodowanie, trzeba wystąpić o nie w krótkim czasie po nieszczęśliwym wypadku. Jeżeli roszczenie wynika z wykroczenia, poszkodowany ma na ubieganie się o odszkodowanie 3 lata. Jeżeli roszczenie wynika z przestępstwa (np. wypadek drogowy), to czas, w którym poszkodowany może ubiegać się o odszkodowanie, wynosi 20 lat.

O skuteczności i profesjonalizmie Biura Ronin przekonało się już wielu bolesławian. W opinii Klientów Zbigniew Zawada wykazuje się bardzo wysoką skutecznością w zakresie uzyskiwania odszkodowań. Często dochodzi także do sytuacji, w których osoby poszkodowane w wypadkach i "naciągnięte" przez zewnętrzne firmy zwracają się do biura przy ul. Mickiewicza 6 z prośbą o pomoc w anulowaniu niekorzystnych umów.

O sprawie tzw. Cyrografów Łowców Nieszczęść można przeczytać w dwóch wydaniach Gazety Wyborczej, z dnia 20 i 21 lipca 2009 roku. Ogólnopolska gazeta poświęciła aż dwa wydania na nagłośnienie podejrzanych praktyk uprawianych przez tego typu firmy. Materiały zamieszczono na pierwszych stronach. Poniżej zamieszczamy linki do materiałów Gazety Wyborczej:
Cyrografy Łowców Nieszczęść

Biuro Ronin Zbigniew Zawada oferuje:

 • kompleksową obsługę w zakresie odszkodowań
 • odszkodowania z polis OC, NNW i innych
 • odszkodowania z wypadków w kraju i za granicą
 • od polskich i zagranicznych towarzystw ubezpieczeniowych
 • Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego

Tylko u nas:

 • prowizja do 15%
 • zapoznanie się z dokumentacją i rozpoznanie sprawy bezpłatnie
 • rozliczenie po otrzymaniu świadczeń
 • doświadczenie i potwierdzona skuteczność
 • obsługa również w domu Klienta
 • redagowanie roszczeń, odwołań i pism urzędowych
 • doradztwo w zakresie ubezpieczeń
 • doradztwo w zakresie likwidacji szkód ubezpieczeniowych
 • roszczenia z polis OC, nawet do 20 lat wstecz

Biuro Ronin Zbigniew Zawada
ul. Mickiewicza 6 (II piętro)
59-700 Bolesławiec
tel./fax 075 732 19 05
czynne od poniedziałku do piątku od 9:00 do 15:00
www.biuroronin.pl
e-mail: biuro.ronin@vp.pl

(informacja zlecona)