Zawód pamiątkarz? – czemu nie!

Dzbany, wazony i talerze na stole
fot. Urszula Surowiec 20 dorosłych osób, rolników ubezpieczonych w KRUS lub członków ich rodzin mieszkających w powiatach bolesławieckim, zgorzeleckim, lwóweckim i lubańskim będzie mogło wziąć udział w Kursie Pamiątkarza.
istotne.pl 0 dariusz miliński

Reklama

Na Dolnym Śląsku, mimo iż jego dziedzictwo jest jednym z najbogatszych w kraju, mamy obecnie bardzo niewiele praktycznych, ładnych i powszechnie dostępnych produktów regionalnych spopularyzowanych jako pamiątki. Dodatkowo w trakcie realizacji projektu Szlaku Starych Rzemiosł na Dolnym Śląsku i Górnych Łużycach Dolnośląska Organizacja Turystyczna dostrzegła realne zagrożenie dla niektórych dziedzin zanikających już rzemiosł wynikające z braku kontynuatorów w niektórych jego branżach. Sytuacja w powiatach bolesławieckim, zgorzeleckim, lwóweckim i lubańskim wcale nie różni się od tej w reszcie województwa.

Wytwórstwo regionalne nowym źródłem dochodu

Dzięki projektowi Dolnośląskiej Organizacji Turystycznej dofinansowanemu ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego (Program Operacyjny Kapitał Ludzki) 20 dorosłych osób, rolników ubezpieczonych w KRUS lub członków ich rodzin mieszkających w powiatach bolesławieckim, zgorzeleckim, lwóweckim i lubańskim będzie mogło wziąć udział w Kursie Pamiątkarza. Ideą projektu jest umożliwienie uczestnikom szkolenia poprzez wyposażenie w odpowiednią wiedzę i umiejętności zarobkowania dzięki wytwórstwu typowych dla danego regionu produktów.

Program rozpoczynającego się we wrześniu 2009 roku Kursu Pamiątkarza liczy 256 godzin i obejmować będzie zajęcia praktyczne (techniki produkcji pamiątek, artystycznych technik dekorowania przedmiotów, wyrobów rękodzielniczych z gliny, wyrobów artystycznych i użytkowych z różnych materiałów, malowania na jedwabiu, krawiectwa artystycznego) oraz przygotowanie merytoryczne (trening psychologiczny, podstawy marketingu, zastosowanie komputerów i Internetu w pracy, zasady prowadzenia pozarolniczej działalności w sektorze usług turystycznych, wiedzę o rynku turystycznym).

Dodatkowym atutem projektu jest 80 godz. indywidualnego szkolenia w pracowniach, warsztatach dla każdego uczestnika kursu, gdzie wspólnie z artystą uczestnicy będą pracowali i wykonywali własną pracę / dzieło, które zostanie pokazane na wystawie zorganizowanej na zakończenie kursu we Wrocławiu. Szkolenia zakończą się w kwietniu przyszłego roku, a odbywać się będą przez kilka dni każdego miesiąca.

Wszystkiego uczyć będą miejscowi artyści, którzy już samym swoim dorobkiem stanowią zachętę do zajęcia się tą branżą. Uczestnicy pracować będą pod okiem m.in.: Dariusza Milińskiego (malarza, poety, aktora prowadzącego „przedsiębiorstwo artystyczne” w Pławnej koło Lwówka) Roberta Zawadzkiego (znawcy minerałów, artysty, projektanta i wytwórcy biżuterii z kamieni półszlachetnych, prowadzącego Agatową Kamieniczkę w Lwówku Śląskim), Urszulę Surowiec (projektantkę i wykonawczynię unikalnych przedmiotów artystycznych z gliny tradycyjnymi technikami, prowadzącą pracownię w Dobkowie), Joannę Polańską (zajmującą się średniowiecznym ubiorem unikatowym z tkanin naturalnych oraz malowaniem na jedwabiu, prowadzącą Studio Stroju Unikatowego w Przecznicy), Czesława Matyjewicza (artystę plastyka, autora wielu wystaw, twórcę oryginalnych dzieł i przedmiotów sztuki użytkowej, prowadzącego pracownię w Bolesławcu) oraz wielu innych doświadczonych wykładowców.

Zapisy na Kurs Pamiątkarza już się rozpoczęły

Wszystkiego na temat tego kursu można dowiedzieć się w Biurze Projektu pod numerem telefonu: 071 348 14 26 (Wrocław, ul. Rzeźbiarska 4). Czynne są już strony internetowe (dla powiatów bolesławieckiego i zgorzeleckiego: www.pamiatkarz.info oraz dla powiatów lwóweckiego i lubańskiego: www.pamiatkarz.net).

Można również przyjść na jedno z ośmiu spotkań informacyjnych organizowanych w Bolesławcu w Piwnicy Paryskiej, ul. Komuny Paryskiej 34 (10.08 – godz. 12:00, 11.08 – godz. 18:00, 17.08 – godz. 9:00, 18.08 – godz. 15:00) oraz w Lwówku Śląskim w sali konferencyjnej Urzędu Gminy i Miasta, ul. Wojska Polskiego 25 A (10.08 – godz. 9:00, 11.08 – godz. 15:00, 17.08 – godz. 12:00, 18.08 – godz. 18:00).

Szczegółowe informacje
Biuro Projektu
Wrocław, ul. Rzeźbiarska 4
tel. 71 348 14 26

Strony internetowe:

  • www.pamiatkarz.info
    powiat bolesławiecki i zgorzelecki
  • www.pamiatkarz.net
    powiat lwówecki i lubański

(informacja zlecona)

Reklama