Hańba bycia matką

Logo DKF BOK
fot. BOK / istotne.pl Dwie kontrowersyjne opowieści o kobietach zaprezentuje Kino Forum 20 i 27 lipca. Pierwsza o białej osadniczce w RPA zgwałconej przez czarnych mieszkańców zdecydowanej urodzić dziecko, druga o twardym zderzeniu wyobrażeń o macierzyństwie z rzeczywistością.
istotne.pl 0 kino, kino forum

Reklama

W ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego (DKF), działającego podczas wakacji bez przerwy, będzie można obejrzeć filmy „Hańba” w reż. Steve’a Jacobs’a i „Obcy we mnie” w reż. Emily Atef.

W najbliższy poniedziałek DKF zaprasza na „Hańbę” – adaptację najsłynniejszej powieści laureata nagrody Nobla J. M. Coetzee. W ostatni poniedziałek miesiąca wyświetlony zostanie film „Obcy we mnie” opowiadający o depresji poporodowej i samotności, jaka jest wpisana w doświadczanie macierzyństwa. Dwa najbliższe poniedziałki to uczta dla kinomanów.

„Hańba”to książka, której przestraszyli się członkowie południowoafrykańskiego rządu. Obawiano się, że scena gwałtu, której dopuszczają się w powieści wynędzniali, czarni mieszkańcy RPA na białej kobiecie, może wyzwolić rzeczywiste konflikty. Szczególnie, że publikacja „Hańby” zbiegła się z ustąpieniem ze stanowiska prezydenta Nelsona Mandeli. Adaptacja powieści chwalona jest za wspaniałe zdjęcia i dobrą grę aktorską Johna Malkovicha.

„Obcy we mnie” to film niemieckiej reżyserki, która podejmuje temat tabu. Problem depresji poporodowej, o której nie mówi się głośno. Film ma różne recenzje, najlepiej samemu wyrobić sobie opinię na jego temat. Na pewno daje szansę poznania zjawiska, jakim jest odrzucenie noworodka przez matkę na skutek zaburzeń chorobowych, a nie złego z gruntu charakteru kobiet.

Dyskusyjny Klub Filmowy zaprasza w poniedziałek 20 i 27 lipca o godzinie19:00. Projekt współfinansowany jest przez Polski Instytut Sztuki Filmowej.

Reklama