Bolesławiec będzie miał własną monetę

Bolesławiec będzie miał własną monetę
fot. Krzysztof Gwizdała Podczas Święta Ceramiki zostanie wprowadzony do obiegu dukat miejski o równowartości 6 zł. Monety będą funkcjonować jako bony towarowe.
istotne.pl urząd miasta, święto ceramiki, moneta, dukat

Na własną monetę zdecydowało się już wiele samorządów w całej Polsce. Swoje dukaty mają m.in. Jelenia Góra, Karpacz, Szklarska Poręba, Bogatynia, Lubań, Lubawka i Zgorzelec. Już w sierpniu do tego zaszczytnego grona dołączy Bolesławiec. Podczas tegorocznej edycji Święta Ceramiki zostaną wprowadzone do obiegu dukaty miejskie (6 Bolesławów) o równowartości 6 zł.

Monety będą funkcjonować jako bony towarowe. Przez okrągły rok można będzie płacić nimi za towary i usługi, a także wymieniać na złotówki w wybranych punktach miasta (lista punktów będzie dostępna na stronie internetowej magistratu oraz Karkonoskiego Domu Numizmatycznego w Jeleniej Górze). Po 22 sierpnia 2010 r. dukaty będą mieć jedynie wartość kolekcjonerską.

Projekt monety - awersProjekt monety - awersfot. Karkonoski Dom Numizmatyczny / KG

Bolesławieckie monety, które w nakładzie 5 tys. egzemplarzy wybije Mennica Czeska w Jabloncu, wykonane zostaną z mosiądzu (średnica 30 mm, waga prawie 14 gramów, grubość 3mm). Miasto planuje również emisję 100 srebrnych dukatów dla kolekcjonerów. Cena jednej sztuki to 200 zł. Srebrne Bolesławy będą dostępne od 1 września br.

Organizatorzy akcji zapraszają do współpracy bolesławieckich przedsiębiorców. Wszystkie punkty handlowe, gastronomiczne i usługowe z Bolesławca i okolic będą mogły wprowadzać do obiegu i honorować u siebie bolesławieckie dukaty. Więcej informacji można uzyskać pod numerem telefonu: 075 75 25 403.

Aktualizacja 2009-07-24 13:50

Jak poinformowała Agnieszka Ludkiewicz z Karkonoskiego Domu Numizmatycznego, nakład miejskich dukatów wyniesie 7 500 sztuk, z czego 5 000 sztuk zostanie wybite stemplem zwykłym, a 2 500 sztuk stemplem odwróconym.

Oficjalne wprowadzenie dukatów do obiegu odbędzie się w sobotę 22 sierpnia. Organizator przedsięwzięcia rozstawi w Rynku niebieski namiot z napisem Karkonoski Dom Numizmatyczny i tam – od rana do późnych godzin wieczornych – będzie można zdobyć miejskie dukaty.

(informacja Zespół Karkonoskiego Domu Numizmatycznego/Gerard Augustyn)