Goście z Bautzen z wizytą w Bolesławcu

Młodzieżowy Dom Kultury
fot. Krzysztof Gwizdała Powiat stawia na współpracę z Niemcami, a MDK chce pozyskać unijne środki na realizację transgranicznego projektu „Wir – tradycją nakręceni”.
istotne.pl 0 taniec, niemcy, bautzen, mdk bolesławiec, powiat bolesławiecki

Reklama

W środę, 7 kwietnia, w Bolesławcu gościła delegacja z Bautzen. Urzędnicy i choreografowie z powiatu partnerskiego spotkali się m.in. z Dariuszem Kwaśniewskim, członkiem Zarządu Powiatu Bolesławieckiego, i z Markiem Łętowskim, szefem Młodzieżowego Domu Kultury im. Stanisława Wyspiańskiego.

fot. Gerard Augustyn

Goście mieli okazję zobaczyć pokaz tańca narodowego w wykonaniu podopiecznych Anny Alicji Serkies, nauczycielki MDK. Odwiedzili też pracownię ceramiczną. – Zastanawiałem się nad przyszłością tej placówki i doszedłem do wniosku, że powinniśmy rozwinąć współpracę z Niemcami. Pan Dariusz Kwaśniewski zasugerował, że moglibyśmy zrobić coś wspólnie z powiatem partnerskim Bautzen. Okazało się, że nasi niemieccy partnerzy są zainteresowani wspólnymi projektami – opowiada Marek Łętowski.

Justyna Szabłowska i Sebastian BejgierJustyna Szabłowska i Sebastian Bejgierfot. Gerard Augustyn
Angelika Szrejder i Michał IdkowiakAngelika Szrejder i Michał Idkowiakfot. Gerard Augustyn
Natasza Pełka i Dominik SawickiNatasza Pełka i Dominik Sawickifot. Gerard Augustyn

– Od lat nasza współpraca z powiatem Rhein-Sieg układa się naprawdę dobrze. Współpraca z Bautzen, póki co, jest bardziej papierowa – przyznaje Dariusz Kwaśniewski. – Postanowiliśmy to zmienić. Wraz z dyrektorem MDK Markiem Łętowskim pojechaliśmy do Bautzen i ustaliliśmy plan działań.

fot. Gerard Augustyn

W ramach współpracy z Bautzen Starostwo Powiatowe w Bolesławcu chce utworzyć polsko-niemieckie centrum kultury dzieci i młodzieży. – Stawiamy na taniec – zaznacza szef MDK. – Zespół Pieśni i Tańca to nasza perła. Dlatego też przygotowujemy projekt „Wir – tradycją nakręceni”, w którym będą uczestniczyć dzieci i młodzież z Bolesławca, Złotoryi, Bautzen i Zwickau. Chodzi nam o to, aby młodzi tancerze z Polski mieli okazję poznać inne kultury.

W środku: Benedikt Ziesch ze Starostwa Powiatowego w BautzenW środku: Benedikt Ziesch ze Starostwa Powiatowego w Bautzenfot. Gerard Augustyn

MDK, przy pomocy Powiatu, chce pozyskać unijne środki na realizację projektu. – Szansa na uzyskanie dofinansowania jest duża. Zrobimy wszystko, aby tak się stało – zapewnia Dariusz Kwaśniewski. – Poza tym myślę, że znakomici nauczyciele z MDK na pewno wymyślą jeszcze kilka świetnych projektów – dodaje.

Reklama