Karty magnetyczne w Starostwie: kontrola i ochrona

Karty magnetyczne w Starostwie: kontrola i ochrona
fot. Starostwo Powiatowe Od 1 lutego wszystkich pracowników Starostwa Powiatowego w Bolesławcu obowiązuje komputerowa rejestracja czasu pracy. Każde wejście, wyjście, spóźnienie czy nadgodziny są skrupulatnie odnotowywane w systemie komputerowym.
istotne.pl praca, inwestycja, system, powiat bolesławiecki

Pracownik przychodzi do pracy, wychodzi na spotkanie służbowe, kończy pracę – cała historia dnia, tygodnia, miesiąca czy roku pracy jest zapisywana w specjalnej bazie raportów. Wgląd do tego zestawienia ma zaledwie kilka osób, w tym starosta Cezary Przybylski.

– Dzięki temu mam szybki dostęp do informacji. Od razu wiem, czy pracownik, któremu chcę zlecić jakieś zadanie, jest w pracy, czy może wyszedł służbowo. Taką informację mogę otrzymać mailem lub przez telefon, i to w bardzo krótkim czasie – mówi starosta. – To krok ku przyszłości. Ręczne wpisywanie się na listę obecności powoli staje się historią – dodaje.

Kontroluje i jednocześnie chroni

Pracownicy Starostwa otrzymali karty magnetyczne z imieniem, nazwiskiem, numerem oraz nazwą stanowiska. Pełnią one jednocześnie funkcję identyfikatorów. Zdaniem urzędników, system rejestracji czasu pracy jest przyjazny.

– Wystarczy przyłożyć kartę do czytnika i system zapisuje, że przyszłam do pracy – mówi Renata Czerwińska, kierowniczka Biura Promocji. – Ten system to swoiste zabezpieczenie. Jeśli ktoś zobaczy mnie w godzinach pracy poza urzędem, może pomyśleć, że załatwiam swoje prywatne sprawy. Odnotowanie w systemie wyjść służbowych ustrzeże pracownika przed niesprawiedliwymi oskarżeniami.

fot. Starostwo Powiatowe

Drzwi otwierane kartą i bezpieczeństwo informacji

System rejestruje trzy rodzaje aktywności: wejście (początek dnia), wyjście (koniec pracy) oraz wyjście służbowe w ciągu dnia. – Dostęp do kancelarii tajnych i mają pracownicy odpowiedzialni za bezpieczeństwo informacji i danych – mówi starosta Cezary Przybylski. – Zamontujemy tam drzwi z zamkami cyfrowymi, które za pomocą karty magnetycznej będą mogli otworzyć tylko niektórzy urzędnicy.

Wartość inwestycji (w tym m.in. przeszkolenia pracowników i dwuletniej obsługi serwisowej) to ponad 19 tys. zł.

(informacja Starostwo Powiatowe/ii)